Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v úterý vyzval k založení evropského bankovního regulačního výboru, který by dohlížel na nekalou činnost ve finančnictví a měl právo uvalovat sankce. Zároveň se vyslovil pro založení jakési evropské ústředny pro nákup plynu, což by Evropské unii podle něj dodalo opravdovou vyjednávací sílu vůči dodavatelům této energie. Sarkozy, který ve středu uzavře druhý rok v prezidentské funkci, tyto návrhy přednesl během vystoupení v Nimes, kde se věnoval budoucnosti Evropské unie a roli, kterou v ní má zastávat Francie.
 
Francouzský prezident tak zkonkretizoval svoje známé názory na potřebu regulace bankovního systému, které doprovází výroky o nutnosti učinit kapitalismus morálnějším. "Francie chce, aby se Evropa vybavila výborem bankovních regulátorů s opravdovými pravomocemi k uplatňování sankcí. Evropa musí jít příkladem," prohlásil Sarkozy.

Prezident také řekl, že Evropa musí usilovat o vybudování opravdové energetické politiky, která by se neopírala jen o volnou konkurenci. Myšlenku centrály pro nákup plynu více nerozvinul, ale jeho výroky se vztahovaly k několikaleté krizi s dodávkami ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy, která vyvrcholila naposledy začátkem letošního roku a kvůli níž se některé země EU ocitly v kritické situaci.

Sarkozy v úterý v nepřímé narážce na liberální postoje české vlády v demisi prohlásil, že nechce Evropu, která nemá odvahu vést ambiciózní ekonomickou politiku. Sarkozy nechce rozdělení na ty, kteří o takovou politiku naopak usilují, a na ty, kteří věří jen v pravidla volného trhu. Jde podle něj o zatracení evropské myšlenky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru