K rozjezdu podnikání není vždy nutné brát si milionové úvěry. Začít se dá už i s pár tisíci korunami. Tolik budete potřebovat na zařízení živnosti a investici do první reklamy. Pokud budou s vaší prací spokojeni, doporučí vás dál. HN přináší tipy na podnikání, které je možné odstartovat s minimálním vstupním kapitálem. K založení těchto volných živností stačí pouze čistý trestní rejstřík. K prvním dvěma (viz níže) pak ukončené středoškolské vzdělání.

Zdánlivě jednoduchý a rozhodně levný začátek podnikání však v každém případě není záviděníhodný. "Náš dnešní úspěch je vykoupen stresem, tvrdou a usilovnou prací často 12 hodin denně," říká Michaela Veselá, majitelka firmy 1. centrum služeb pro domácnost.

1. Doučování

Nejlépe se "z nuly" začíná podnikat, když k tomu nepotřebujete žádné výrobní prostředky. Pokud tedy třeba zvládáte matematiku, fyziku nebo chemii, můžete začít doučovat. Ostatně s doučováním středoškolské látky před lety začal i Radek Stavinoha, spolumajitel vzdělávací agentury Tutor. "S kamarády jsme si nechali natisknout letáky o přípravě k přijímacím zkouškám a doučování. Na zaplacení jejich roznosu nám už nezbylo. A tak jsme je po školách distribuovali prostě sami," vzpomíná Radek Stavinoha a dodává, že jediným vybavením firmy byl na začátku fax.

Stejně tak můžete začít vyučovat hru na hudební nástroj, tanec nebo třeba psaní na stroji či základy práce s počítačem. Hodina výuky nebo doučování mimo hlavní město stojí 180 až 200 korun. V Praze je to kolem 200 až 250 korun.

2. Účetnictví

Typickým nízkonákladovým podnikáním v jeho začátcích je poskytování účetnictví nebo daňového poradenství. Takový "cifršpion" však potřebuje dobře znát nejen pravidla účetnictví, ale i souvisejících předpisů a zákonů. "Vzpomínám na své začátky, kdy jsem se svými klienty po večerech seděla v naší kuchyni malého panelákového bytu," říká Renata Šlechtová, daňová poradkyně a majitelka účetní firmy Pro Accounting.

Cena za měsíční zpracování mezd a mzdového účetnictví se nejčastěji pohybuje od 200 do 300 korun za zaměstnance malé organizace. Běžná sazba za hodinu daňového poradenství bývá od jednoho do tří tisíc korun.

3. Překlady

Jestliže ovládáte odbornou terminologii v nějakém cizím jazyce nejen slovem, ale i písmem, můžete se pustit do překládání. "Vždycky jsem chtěl podnikat. Od sféry obchodu mne ale odrazovaly vysoké vstupní náklady. A protože umím dobře anglicky, rozhodl jsem se nabízet překladatelské služby", říká Viktor Horák, olomoucký překladatel. K této živnosti potřebujete rozhodně počítač a přístup na internet. K samotné práci není internet nutný, ale bez něj se k vám zakázky budou dostávat hůř. Paušální poplatek za připojení je v řádech stokorun. Záleží na zvolené rychlosti přenosu dat. Za překlad normostrany běžného textu z cizího jazyka do češtiny si můžete účtovat kolem 200 korun, odborný překlad si můžete ocenit o 15 až 20 procent dráž. Překlad z češtiny do cizího jazyka si někteří překladatelé cení na ještě víc. Běžný text kolem 230 korun a odborný třeba i na 300 korun za jednu normostranu. Ta má 1800 znaků včetně mezer. Nutné je si uvědomit, že tato práce bývá často i psychicky náročná kvůli častému časovému stresu.

4. Úklidové služby

Dalo by se říct, že k poskytování úklidových služeb stačí do úplného začátku jen hadr, kýbl a chuť do práce. Tak úplně jednoduché to ale není. Určitě musíte investovat do kvalitních úklidových prostředků, jako jsou účinné saponáty, leštěnky na různé povrchy podlahových krytin, s tím se vejdete do pár tisíc korun. Pokud se rozhodne pořídit i profesionální stroj na čištění koberců, musíte počítat s investicí v řádech desetitisíců korun. "Na začátku byl první leták do schránek, provizorní webové stránky a pak první zakázky," vzpomíná Hana Šináglová, majitelka úklidové firmy Pohodlnější život. Po dvou letech je její firma zapsaná v seznamu Asociace úklidu a čištění a nestačí vyřizovat objednávky. Běžný úklid bytu dnes přijde na 120 až 170 korun za hodinu. Úklid po stavařích nebo malířích bývá ještě o 20 až 30 korun na hodinu dražší.

5. Vyzvedávání dětí

Skoro beznákladovým, avšak trochu časově náročným podnikáním může být vyzvedávání dětí ze školek, školních družin nebo jejich doprovod na zájmové kroužky. Kdo měl nebo má malé děti a musí se obejít bez ochotné babičky, ví, že to je pro oba zaměstnané rodiče opravdu každodenní problém. Vstupním kapitálem v tomto případě nejsou peníze, ale důvěra. Dobré, ne-li přímo nutné je začít od známých a další klienty získávat na základě dobrého osobního doporučení. Za dítě totiž přebíráte plnou zodpovědnost, a tak vaší největší devizou je spolehlivost. Za tuto službu si můžete říct 80 až 100 korun za jednu akci.

6. Venčení psů

Jiným nápadem, jak začít v malém podnikat, může být venčení nebo hlídání psů. Stačí k tomu opravdu málo. Musíte mít zdravé nohy a nesmíte se bát zvířat. Za jedno vyvenčení nebo pohlídání psa jsou jejich majitelé ochotni dát i víc než 100 korun. Tato služba je vhodná pro zorganizování dalších spolupracovníků, kteří budou pro vás pracovat. Jako nejjednodušší způsob se jeví "spárování" poptávky a nabídky. K tomu je ideální mít vlastní, třeba i velmi jednoduché webové stránky. Jejich vytvoření nemusíte zadávat žádnému programátorovi, ale třeba s pomocí webgenerátoru www.websnadno.cz si je můžete vytvořit sami. A zdarma. Na nich uvedete seznam zájemců o venčení čtyřnohého přítele a současně i seznam lidí, ochotných k procházkám se psem. Inkasovat pak můžete za uvedení v seznamu.

7. Nákupy přes internet

Nakoupit pro celou rodinu na celý týden stojí čas. Ten, kdo ho nemá nebo ho má málo, si může najmout třeba právě vaši firmu, která doplnění zásob obstará. K takové práci potřebujete jen dvě zdravé ruce a auto. Na internet si "pověste" seznam potravin a pak už jen vyřizujte objednávky. Tento byznys funguje tak, že prostě nakoupíte podle seznamu, který jste od zákazníka dostal. A to v hypermarketu, který si on zvolí. Nákup mu pak odvezete domů. A když zákazník nemá počítač, prostě zavolá a nákup nadiktuje. Vašim výdělkem není navýšení ceny potravin. Ta je garantována předáním účtenky z pokladny obchodu, kde si zboží zákazník přál nakoupit. Odměnou je cena, kterou si paušálně za nákup a dovoz zboží řeknete. Obvykle se řídí podle celkové sumy nákupu. Například za nákup do tří tisíc korun si můžete říct třeba o 250 korun.

8. Copywriting

Pokud máte fantazii, cit pro jazyk, literární talent nebo chcete-li "básnické střevo", můžete zkusit podnikat jako copywriter. To je člověk, který se živí profesionálním psaním komerčních textů, tj. firemní internetová prezentace, propagační a reklamní texty. Tato práce také obnáší úpravy textů s vhodnou volbou takzvaných klíčových slov, která hledají a vyhodnocují internetové vyhledávače. Copywriter, který se chce uživit na "volné noze", by se ale na počátku měl nechat někde zaměstnat, aby získal kontakty. Když se osamostatní, budou se mu zakázky hledat snadněji. "Počáteční investicí byl pouze můj čas. Uživit se copywritingem dá, záleží jen na schopnostech," říká Tomáš Šimík z Ostravy, který si copywritingem přivydělává. Běžná cena za normostranu bývá v této branži kolem 500 korun.