Adaptaci Malé mořské víly, jedné z nejslavnějších pohádek Hanse Christiana Andersena, chystá český animátor a režisér Jan Balej. Malou mořskou vílu však překřtil na Malou z rybárny - a zasadil ji do moderního velkoměsta.

Balej je jedním z vůbec nejvýraznějších českých animátorů současnosti. Jeho dva originální loutkové filmy ze série Fimfárum podle knihy Jana Wericha se staly překvapivými kinohity posledních let. Expresivní stylizovaná podívaná pro dospělé Jedné noci v jednom městě posbírala řadu prestižních zahraničních festivalových cen i domácího Českého lva.

Třetinu filmu hradí stát

Film se ještě nezačal natáčet, ale už nyní mu patří dvě prvenství. Malá z rybárny minulý týden týden získala rekordní desetilimilionový grant od českého Státního fondu, víc nikdy žádný loutkový film v Česku nedostal.

O Malou z rybárny navíc jeví značný zájem řada evropských koproducentů. Proto autoři paralelně pracují na anglické a francouzské jazykové verzi filmu.

"Malá mořská víla je klasický pohádkový příběh, při kterém nemusíte nikde na světe složitě vysvětlovat základní zápletku," vysvětluje Martin Vandas, jehož společnost Maur Film novinku Jana Baleje produkuje. Modernost v pojetí Jana Baleje a dalšího tvůrce Ivana Arsenjeva vychází podle Vandase z toho, že se celý příběh odehrává v současném přístavním městě, kam se uchýlil vládce moří i se zbytky svých poddaných a rodiny. "Zároveň se dá říci, že je to metafora imigrantů všeho druhu, kteří se ocitli v novém světě, v novém neznámém prostředí," míní producent.

Nyní má důvod k radosti - Státní fond na podporu a rozvoj kinematografie pokryl svou dotací přibližně třicet procent rozpočtu filmu. "Taková podpora státu nás všechny samozřejmě velmi potěšila, je to vyjádření určité důvěry a zároveň velké zodpovědnosti," líčí Vandas. Pro všechny partnery filmu je navíc tak vysoká státní dotace určitou garancí a potvrzením kvality projektu.

Grantová komise posuzuje v prvé řadě kvalitu scénáře, ale samozřejmě i kredit režiséra a producenta. "Do určité míry tam předchozí Balejova ocenění hrají roli. V našem případě to bylo navíc tak, že v době, kdy jsme žádost podávali, už jsme měli potvrzený zájem o koprodukci ze zahraničí, což je pro realizaci velmi důležité," míní Vandas.

"Víla" se vydá do světa

Do kin by mohl film vstoupit v roce 2012. Se zahraničím však producenti jednají už nyní. Malá z rybárny totiž kombinuje klasickou loutkovou animaci s počítačovými sekvencemi a důležitou roli ve "snovém" filmu bude hrát hudební doprovod. Ten by podle producenta Vandase měl obstarat některý z předních zahraničních hudebních skladatelů.

"Pomýšlíme na špičková jména," uvedl Vandas. Slavné zahraniční jméno by navíc Malé z rybárny mohlo pomoci i v rámci marketingové propagace filmu.

"Je pravda, že už dnes se upřímně netajíme s ambicemi prosadit se s filmem Malá z rybárny na těch opravdu nejprestižnějších světových festivalech, kde v posledních letech bylo o české kinematografii slyšet jen pomálu. Vzhledem k předchozím zkušenostem věřím, že Malá z rybárny má šanci na světových přehlídkách uspět," dodává Vandas.

Související