Češi a Slováci budou moci od pátku volně pracovat prakticky v celé Evropské unii s výjimkou Německa a Rakouska. Svůj pracovní trh jim nově otevře Belgie a Dánsko, ze zemí mimo evropskou sedmadvacítku i Norsko.

Odstranění zbývajících překážek na pracovních trzích v těchto třech zemích se vedle Čechů a Slováků týká i pracovníků z dalších šesti států, o něž se EU rozšířila před pěti lety. Právě v pátek uplyne pět let od dosud největšího rozšíření unie směrem na východ, kdy do EU vstoupilo deset zemí, včetně Česka a Slovenska.

"Velmi vítám skutečnost, že Belgie a Dánsko se rozhodly ukončit omezení a garantovat úplná práva na volný pohyb pracovníků z osmi středoevropských a východoevropských členských států EU," uvedl včera eurokomisař pro práci a sociální věci Vladimír Špidla, který se ruku v ruce s českým předsednictvím EU o zrušení bariér na vnitřním trhu EU dlouhodobě zasazuje.

Brány pracovního trhu otevře i Norsko. To sice není členem EU, ale je členem Evropského hospodářského prostoru. Ten tvoří vedle 27členné unie Island, Lichtenštejnsko a Norsko. V EHP platí podobné svobody jako v EU včetně volného pohybu osob.

Německo a Rakousko tak zůstaly posledními zeměmi EU, které nějakým způsobem chrání svůj pracovní trh. "Německo a Rakousko informovaly Evropskou komisi, že zamýšlejí i nadále využívat přechodná období pro vstup na pracovní trh, a to až do 30. dubna 2011," sdělila Evropská unie.

Související