Autodopravci s asi stovkou kamionů dnes komplikovali dopravu v centru Litoměřic, kde se koná schůzka ministrů dopravy členských států Evropské unie. Dopravci tak protestovali proti tomu, že premiér v demisi Mirek Topolánek nezavedl slevy na mýtném, jak původně dopravcům slíbil.

Auta pomalu projížděla městem a troubila. Podle tajemníka sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Martina Špryňara měli autodopravci v Litoměřicích asi 100 kamionů, ale nechtěli nic blokovat, protože prý nehodlali porušovat dopravní předpisy.

Dodal, že protest jim komplikovala dopravní omezení, protože policisté odklonili dopravu ulicemi, kterými kamiony mohou jen obtížně projet. Plán kroužit v okolí kulturního domu to autodopravcům velmi ztížilo. Špryňar tvrdí, že právě kvůli těmto omezením zkolabovala doprava ve městě.

 

 

Mluvčí litoměřické policie Alena Romová uvedla, že na objízdných trasách, kterou protestující autodopravci používali, byli dopravní policisté. Jejich úkolem bylo nepřipustit narušení setkání ministrů a udržet plynulou dopravu.

Bendl: EU pro vás udělala dost 

Ministr dopravy v demisi Petr Bendl před protestem řekl, že doufá, že protest jednání nenaruší. "Té ostudy má ČR v EU dost a navíc platí, že se rada ministrů EU nejenom pro české autodopravce shodla na takzvané kabotáži, což bude výhoda pro české dopravce, že budou moci převážet zboží na území jiných států, což do této doby neplatilo. A je to trošku od nich nefér, protože jak říkám, ministři dopravy EU udělali pro dopravce nejenom v České republice poměrně dost," prohlásil.

Bendl a jeho pravděpodobný nástupce Gustáv Slamečka poslali začátkem týdne dopravcům dopis, kde jim místo slev na mýtném navrhli diferenciaci mýtných sazeb podle času a dne v týdnu. Některé sazby by tak mohly být i vyšší než v současnosti. Opatření by se navíc mělo uskutečnit formou změny zákona o pozemních komunikacích, jehož osud je ve sněmovně nejistý. Špryňar návrhy označil za výsměch autodopravcům.

Nesplněný slib ze září 

Množstevní slevy na mýtném až do výše 13 procent slíbil Topolánek dopravcům loni v září jako opatření, které mělo zmírnit kritickou situaci v dopravě.

Podle dopravců stále trvá kritická situace v silniční dopravě, kvůli které premiér slevy loni přislíbil. Pouze drahou naftu a silné euro vystřídal dopad hospodářské krize. Od začátku roku podle údajů Česmadu zkrachovala nebo ukončila činnost zhruba desetina dopravních firem. Výkony v silniční dopravě klesly zhruba o pětinu.

Průměrná sazba mýtného, které nyní na dálnicích platí vozidla nad 12 tun, je 4,05 Kč na kilometr. Roční sleva by mohla dosáhnout 350 milionů až 400 milionů Kč. Loni stát na mýtném vybral 6,14 miliardy Kč.