Propad české ekonomiky bude v letošním roce mnohem hlubší, než se původně čekalo. Včera to potvrdil viceguvernér České národní banky Miroslav Singer. ČNB chystá novou prognózu ekonomického vývoje a podle Singera teď počítá s poklesem přes dvě procenta. "Bude to začínat číslem dva," řekl Singer v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

ČNB v minulé prognóze v únoru počítala s propadem o 0,3 procenta. Guvernér Zdeněk Tůma ale minulý týden hovořil už o minus jednom až dvou procentech.

Mezinárodní měnový fond pak předpověděl, že české hospodářství poklesne dokonce o 3,5 procenta, což by mohlo znamenat schodek v rozpočtu i přes 200 miliard korun.

Ekonomice uškodila v celosvětové hospodářské krizi velká závislost na exportu. Poptávka v zahraničí po českém zboží prudce klesá. Německou ekonomiku, kam směřuje téměř třetina českého vývozu, letos čeká až šestiprocentní pokles, což včera přiznala i německá vláda.

"Hlavní příčinou zpomalování ekonomiky je zhoršující se situace v zahraničí," uvedl včera Singer. Podle něj tak za pokles ekonomiky nemohou banky, které zpřísňují podmínky pro získání úvěru lidem i firmám. Bankovní systém je podle viceguvernéra stabilní. "Banky jsme si testovali, při nejhorším scénáři by některé z nich potřebovaly doplnit kapitál, ale systém by to ustál," tvrdí Singer.

Související