Státem podporované vývozní úvěry budou zřejmě poskytovat i komerční banky. Vláda totiž na svém včerejším zasedání schválila novelu zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér v demisi Mirek Topolánek.

Normu musí ještě schválit parlament a podepsat prezident. Změna zákona, na které spolupracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu s ministerstvem financí, je součástí protikrizového plánu vlády.

"Návrh novely zákona umožní, aby státem podporované úvěrování vývozu poskytovaly i komerční banky, a to prostřednictvím takzvaného systému dorovnávání úrokových rozdílů," uvedl již dříve mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Novela rozšiřuje možnosti pojištění exportních a investičních úvěrů zahraničním firmám, které jsou ovládány českými společnostmi.

"Zákon umožní poskytování předexportních úvěrů na financování vývozu výsledků vědy a výzkumu," podotkl Bartovský.

Vláda včera také schválila zvýšení základního kapitálu státní České exportní banky (ČEB), a to v prvním kole o celkem 650 milionů korun. ČEB díky tomu bude moci více podpořit exportéry.

"Souhlasíme s upsáním akcií ČEB a k těm 150 rozpočtovaným milionům korun přidáváme dalších 500 milionů korun," uvedl po jednání vlády premiér Mirek Topolánek, podle kterého na navýšení základního kapitálu ČEB budou použity peníze z vládní rozpočtové rezervy, všeobecné pokladní správy a zisku státní pojišťovny EGAP.

Ministerstvo financí je připraveno v rámci boje s krizí zvýšit základní kapitál ČEB až o dvě miliardy korun. Vývozcům má při průniku na nové trhy pomoci kromě dostupnějších úvěrů ČEB také výhodnější pojištění od Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP, přičemž celková podpora vývozu by se měla pohybovat kolem 2,9 miliardy korun.

Související