V českém filmu se schyluje k ojedinělé filmové události. Slavná polská režisérka Agnieszka Hollandová připravuje v české produkci adaptaci slavného románu Válka s mloky. Už nyní je jasné, že jde o zcela unikátní projekt, ambiciózní adaptace jednoho z nejslavnějších děl Karla Čapka bude totiž kombinovat hrané sekvence s počítačovou animací.

Producenti také počítají s na české poměry ohromujícím rozpočtem 163 milionů korun. "Z toho by se dalo natočit i šest českých filmů," přiznává producent Tomáš Krejčí. "Ale předloha si takový rozpočet žádá. Rozhodně nespustíme výrobu, pokud si nebudeme jisti, že výsledek bude reprezentovat českou tvorbu na nejvyšší možné úrovni," uvedl včera Krejčí pro HN.

Produkce napříč Evropou

Film zatím plně zafinancovaný není. "Máme dva podepsané koproducenty z ČR a jednáme s dalšími," říká Krejčí s tím, že jen z Evropy je potenciálních koproducentů, s nimiž jeho tým jedná, dvanáct. "Mnozí předlohu ani neznali, ale renomé Agnieszky nám otvírá dveře tam, kde potřebujeme, abychom mohli námi požadovaný rozpočet zafinancovat."

Projekt je zatím ve fázi vývoje a financování. Podle Krejčího bude Válka s mloky hraná, s řadou vizuálních efektů. "Chystáme udělat ještě několik verzí scénáře," říká producent. Tvůrčí tým chce podle něj fázi vývoje dokončit ještě letos. "Pokud půjdou další jednání dobře, chceme film pustit do výroby na podzim příštího roku," dodává Krejčí.

Válka s mloky vypráví o vzpouře mloků proti lidstvu. Kapitán van Toch objeví na tichomořském ostrůvku žijící inteligentní tvory podobné mlokům. V rámci výměnného obchodu je zásobí noži na obranu proti žralokům, výměnou od nich vybírá vylovené perly. Po jeho smrti se ale původně mírumilovné soužití s mloky změní v jejich vykořisťování. Mloci se vzbouří a začnou bourat pevniny, aby mohli rozšířit svůj podmořský svět. Válku s mloky Karel Čapek napsal v roce 1935, dodnes jde o jedno z jeho nejslavnějších děl, v němž jsou patrné ozvuky Čapkova odporu k nacismu i humanistického přesvědčení. "K předloze chováme velkou úctu a moc nám na výsledném filmu a jeho úspěchu záleží," říká Krejčí.

Čapek je splněný sen

Agnieszka Hollandová vystudovala pražskou FAMU a s českým filmařským světem je dobře obeznámena. "Známe se přes deset let. Když jsem začínal, zaručila se za mě všude, kde jsem potřeboval a díky ní jsem ve filmovém průmyslu odstartoval," říká producent Krejčí. "Oba jsme byli fandové předlohy a loni jsme si řekli, že si společně splníme své sny. Vděčím jí za hodně a tenhle náš společný projekt je způsob, jak poděkovat."

I ve svých jednašedesáti letech je Hollandová stále činnou filmařkou, už na podzim by do českých kin měl přijít velkofilm Jánošík, který natočila se svou dcerou Kasiou Adamik v česko-slovensko-polské koprodukci. Mezi její filmy patří Venkovští herci, Úplné zatmění či asi nejslavnější Evropa, Evropa, která získala Zlatý Globus i nominaci na Oscara. Producent filmu Tomáš Krejčí stojí i za dalšími chystanými velkorozpočtovými projekty, které se představovaly minulý týden v Plzni. Ve výrobě už je částečně animovaná fantasy Poslední děti z Aporveru s uváděným rozpočtem 78 milionů korun, do výroby se teprve chystají sedmdesátimilionová Kruanova dobrodružství adaptující legendární český komiks z časopisu ABC.

Související