Otisknutím obřího razítka na pódium na pražském Václavském náměstí včera začalo letošní hledání byrokratické absurdity, která nejvíce ztrpčuje podnikatelům život. Firmy a podnikatelé mohou nominovat vítěze anticeny Absurdita roku 2009 na internetové adrese www.firmaroku.cz/absurdita.

Zároveň tím začal čtvrtý ročník soutěží na podporu malého a středního podnikání Vodafone Firma roku 2009 a Zlaté stránky Živnostník roku 2009, které každoročně vyhlašují Hospodářské noviny. "Chceme přispět ke kultivaci podnikatelského prostředí. Letošní ročník přitom bude kvůli mimořádně těžkým ekonomickým časům dost specifický," řekl při zahájení nového ročníku soutěží šéfredaktor HN Petr Šimůnek.

Potvrzuje se, že vyhlašování Absurdity roku má smysl - již několik z nominovaných či vítězných povinností, které otravovaly podnikatelům život, už bylo zrušeno. O zrušení knihy jízd nyní usiluje ministr průmyslu v demisi Martin Říman. Ten je známý svým loňským slibem, že sníží administrativní zátěž podnikatelů do roku 2010 o pětinu. "Kvůli pádu vlády se zátěž sníží o necelou desetinu," vyjádřil se včera. Na výhradu kritiků, že si dal ohledně byrokracie příliš malé cíle, odpovídá: "Všichni jen mluví o administrativě, která je drtí. Když se lidí zeptám, co jim konkrétně vadí, tak z nikoho nic nevypadne," řekl včera Martin Říman. Upozornil také na fakt, že padesát procent byrokratické zátěže tvoří evropské předpisy, které se nedají vynechat.

Vláda přitom tento týden kývla na plán ministerstva průmyslu a obchodu snížit byrokracii, který by měl podnikatelům ušetřit zhruba 6,1 miliardy korun ročně.

Kromě zbytečného papírování vadí stále více podnikatelům nárůst nesplácených faktur, které je vrhají do víru platební neschopnosti. "Skoro nikdo neplatí ve lhůtě splatnosti. Ta přitom dnes bývá třeba i 240 dní," řekla Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Volání po tom, aby s tímto nešvarem pomohl podnikatelům stát, však nejspíš vyjde na prázdno. "Neplacení si musí podnikatelé vyřídit mezi sebou," vyjádřil se nekompromisně ministr Říman. Zároveň přiznal, že faktury nyní občas neplatí ani státní správa.

Zájemci o účast ve včera vyhlášeném čtvrtém ročníku podnikatelských soutěží se mohou do konce června registrovat na webových stránkách www.firmaroku.cz a www.zivnostnikroku.cz. Firmy musí prokázat alespoň dva roky účetní historie a nesmějí přesáhnout obrat 1,4 miliardy korun. V loňském ročníku se registrovalo do obou soutěží přes tři tisíce firem a živnostníků. Slavnostní vyhlášení se bude konat koncem listopadu.


Co se podařilo

Absurdita roku 2007

  Vítěz: Podnikatel musí nahlásit živnostenskému úřadu tři dny dopředu záměr jet se svým stánkem na výstavu nebo pouť. NYNÍ: Povinnost byla zrušena.

  Vyřešený finalista: Podnikatel musí úřadu práce ohlásit, když jeho zaměstnanec odjel na služební cestu delší než týden a kratší než měsíc. NYNÍ: Ohlašovací povinnost byla zrušena.

 

Absurdita roku 2008

  Vítěz: S ekologicky čistou vytěženou zeminou musí podnikatelé nakládat jako s odpadem.

  NYNÍ: V připravované novele zákona o odpadech už tato povinnost není.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru