Evropský parlament schválil rozsáhlou reformu pojišťovnictví, která má tento sektor sjednotit. Pro evropské pojišťovny to znamená velké změny. Na základě nové legislativy pod názvem Solvency II budou muset mít více kapitálu než doposud, aby pokryly možná rizika.

Schválení nových pravidel, která vstoupí v platnost v roce 2012, předcházely měsíce jednání mezi zákonodárci, členskými zeměmi a představiteli pojišťoven.

Solvency II bude mít pravděpodobně za následek to, že se pojišťovny především na evropském kontinentě začnou spojovat.

"Očekáváme změny ve způsobu řízení pojišťoven a jak tyto instituce zvládají svá rizika," řekl ředitel Solvency II auditorské společnosti KPMG Phil Smart. "Bude velmi těžké zajistit, aby to všechno fungovalo v praxi, a to i pro ty největší a nejúspěšnější pojišťovny," dodal.

Partner týmu regulátorů pojišťoven poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers Jim Bischard uvedl, že britské pojišťovny jsou o krok kupředu před svými evropskými rivaly, protože britský Úřad pro finanční služby už nařízení o vyšším kapitálu zavedl.

ft.jpg"Je ale zřejmé, že se dostatečně nesnaží splnit požadavky Solvency II a budou se muset snažit více," řekl Bischard. "Společnosti budou muset změnit způsob, jakým uvažují a analyzují riziko, jak rizika působí na jiná rizika a jaký vliv mají rizika na kapitál," dodal.

Nová pravidla budou mít větší dopad na regulátory pojišťoven. Jak uvedl poslanec britské Labour Party Peter Skinner, Solvency II udává směr pro další regulátory ve světě.

"Regulátoři už nebudou moci používat jednoduchý postup zaškrtávání v kolonkách ano či ne. Regulátoři musí být informováni o denních aktivitách pojišťoven a o jejich rozhodnutích," dodal Skinner.

Verze legislativy, kterou schválil Evropský parlament, nezahrnuje kontroverzní klauzuli, která by umožnila velkým pojišťovnám s pobočkami v několika zemích, aby na ně dohlížel jediný regulátor v jejich domovském státě. Sporný odstavec byl vypuštěn minulý měsíc.

Velké pojišťovny, jako jsou britská Aviva a francouzská Axa, sporná pravidla podporovaly. Menší členské země ale byly proti, protože regulátoři v těchto malých státech se obávali, že ztratí kontrolu kvůli regulátorům z Británie, Francie a Německa.

Ředitelka Evropské federace pojišťoven (CEA) Michaela Kollerová tvrdě bojovala za to, aby byla klauzule součástí reformy. Evropský parlament v březnu udělal kompromis a přezkoumá celou reformu v roce 2015, tedy tři roky poté, co začne Solvency II platit. Kollerová považuje rozhodnutí parlamentu za určitou útěchu.

Smart věří, že nová pravidla pravděpodobně zvýší celkovou výši kapitálu, které musí mít všechny pojišťovny dohromady. Zároveň ale dodal, že některé větší pojišťovny, které už mají zavedené systémy, které určí, kolik kapitálu potřebují, aby pokryly svá rizika, mohou mít jinou zkušenost v rámci Solvency II.