Osud České rafinérské, jednoho z nejdůležitějších domácích podniků z petrochemické branže, znepokojuje už řadu týdnů experty na energetickou bezpečnost. Skutečně je na spadnutí prodej firmy, ovládané polským chemickým gigantem PKN Orlen, do rukou ruského Lukoilu, jak se o tom píše v médiích? Podle znalců trhu, jež oslovily HN, není na pořadu dne prodej majoritního podílu, jenž v České rafinerské kontroluje PKN prostřednictvím Unipetrolu. Poláci by ale mohli souhlasit, aby svých 16 procent v rafinerské odprodal Rusům koncern Shell.

"Domnívám se, že prodej českých petrochemických aktiv by nyní pro PKN Orlen neměl logiku," soudí Igor Chalupec, do roku 2007 šéf PKN Orlen, který se dnes věnuje poradenství. Podle něj Orlen nic nenutí akcie prodávat i přesto, že za loňský rok vykázal poprvé v historii ztrátu, a to hned 660 milionů zlotých (asi čtyři miliardy korun). "Orlen prodělal proto, že musel kvůli propadu ceny ropy na světovém trhu přecenit zásoby. V tomto roce už tak dramatický vývoj nehrozí. Perspektiva je spíš dobrá. A kdyby už firma prodávat musela, mnohem logičtější by byl prodej jiných akcií než rafinérií," soudí Chalupec.

Přecenění ropy stálo PKN Orlen v posledním loňském čtvrtletí téměř tři miliardy zlotých, letos mezi lednem a březnem kvůli padající ceně paliv přišla firma už "jen" o necelých 200 milionů. Podle prognózy polské brokerské firmy Millennium vytvoří letos Orlen zisk přes 650 milionů zlotých.

Podobný názor jako Chalupec má i Andrzej Szczesniak, bývalý manažer několika energetických firem a znalec petrochemického trhu. "PKN Orlen sice teď potřebuje hotovost a mohl by to řešit rozprodejem aktiv. Ale v takovém případě je pravděpodobnější, že by se zbavil akcií v telekomunikacích nebo v chemické výrobě, než že by prodával strategické účasti," řekl HN Szczesniak.

"Finanční kondice PKN Orlen je v zásadě dobrá. Kdyby firma nemusela v posledním loňském kvartále přecenit zásoby, byly by její loňské výsledky výborné. Tím spíš nemá důvod zbavovat se aktiv v rafineriích," uvádí Pawel Burzyński z polské brokerské firmy BZ WBK.

"Nemyslím si, že by PKN Orlen byl nucen prodávat. Zčásti jej přece vlastní polský stát, který mu poskytne případnou podporu. Je to ale jen můj soukromý názor," řekl HN analytik UniCredit Bank Robert Rethy.

Spekulace o možném prodeji zahraničních rafinérií PKN Orlen, včetně České rafinérské, o niž se už dva roky uchází ruská petrochemická dvojka Lukoil oligarchy Vagita Alekperova, přiživil minulý týden polský deník Rzeczpospolita. Podle listu Rusové dali šéfům PKN Orlen - zatím neoficiálně - nabídku na odkup podílů v České rafinérské a v litevské Mažeikiu Nafta. Mluvčí PKN David Piekarz stejně jako český mluvčí Lukoilu Michal Burian zprávy Rzeczpospolity odmítli pro HN potvrdit s tím, že jde pouze o spekulace.

Jde o mlžení PKN Orlen?

Podle Andrzeje Szczesniaka mohou nepotvrzené zprávy o jednání Orlenu s Rusy znamenat záměrné mlžení. "Mohou to být pokusné balonky, vypuštěné záměrně. Nevěřím, že by Orlen o prodeji strategických ropných aktiv skutečně uvažoval," řekl HN. Szczesniak je přesvědčen, že kdyby byl Orlen nucen majetek prodávat, zbavil by se čtvrtinového podílu v mobilním operátorovi Polkomtel, případně chemičky Anwill - vratislavského výrobce PVC, jehož prodej už se začal připravovat vloni, byl však pozastaven kvůli krizi. Podle Szczesniaka je ve hře hlavně ústup z telekomunikačního trhu.

"PKN se chce svého podílu v telekomunikacích zbavit už nejméně šest let. Ale stát tomu brání - chce, aby byl v té společnosti zachován polský vliv," říká.

Za této situace si prý dokáže docela dobře představit, že z kruhů blízkých vedení Orlenu vycházejí dezinformace, podporující dojem, že když firma nemůže prodat Polkomtel, zbaví se klíčových ropných podílů. Skutečným cílem může být prosazení odchodu Orlenu z telekomunikační branže.

"Kdybych navíc čistě teoreticky připustil, že by Orlen přece jen svůj strategický majetek prodával, nevěřím, že by se zbavoval zrovna českých aktiv, z nichž má nejjistější výnosy. Česko je pro Orlen dobrá investice, nevěřím, že by se jí vzdával. To už by spíš prodali Mažeikiu, kde mají potíže," míní Sczcesniak.

Litevská karta

Server aktuálně.cz však minulý týden tlumočil názor nezávislých novinářů, specialistů na středoevropský ropný trh Otakara van Gemunda a Willa Conroye, kteří upozorňují, že by PKN Orlen mohl nabídnout Rusům vstup do českých rafinérií právě proto, aby uklidnil situaci v Mažeikiu.

Poláci tu mají totiž problém se zásobováním. Krátce poté, co Mažeikiu koupili, jim ruští dodavatelé odstřihli ropovod, kterým do rafinérie proudila ropa, zdůvodnili to jeho katastrofálním technickým stavem. Ropa se do Mažeikiu musí vozit tankery po moři, což provoz podniku prodražuje.

Podle polského tisku usilují Rusové o vliv v Mažeikiu velmi intenzivně, odkoupení podílů tu prý Orlenu nabízí kromě Lukoilu také další ruská ropná firma - Transněfť. A tak se nedá čekat, že by tu Rusové Polákům vyhověli a jen tak z dobré vůle obnovili provoz ropovodu.

Van Gemund a Conroy upozorňují na to, že Orlen může Rusům nabídnout vstup do České rafinérské jako protislužbu za to, aby mu v Litvě vyšli vstříc. A nemusí se kvůli tomu hned vzdávat vlastních aktiv. Stačilo by, aby dal zelenou ruskému převzetí 16procentního podílu, který dnes v České rafinérské drží britsko-nizozemský koncern Shell.

Odchod Shellu

O odchodu Shellu z rafinérské se spekuluje od loňského léta. Předkupní právo na jeho akcie však mají ostatní vlastníci, tedy Unipetrol, jehož prostřednictvím Orlen Českou rafinérskou kontroluje, a italská společnost Eni. Italové údajně nemají o podíl Shellu zájem. A podle Van Gemunda a Conroye jej nemá koupit ani Unipetrol.

Signálem svědčícím o tom, že se PKN Orlen vzdá své opce, má být personální zemětřesení, jež se v Unipetrolu odehrálo před koncem loňského roku. Tehdy Orlen vyměnil vedení Unipetrolu a údajně přitom odstavil právě manažery, kteří prosazovali, aby volný podíl Shellu převzal Unipetrol. Dodejme, že Lukoil by se s 16 procenty po Shellu rád spokojil, loni to v rozhovoru pro HN uvedl jeho šéf Vagit Alekperov.

I když se tak experti v této chvíli kloní spíše k názoru, že vstup Rusů do České rafinérské není na pořadu dne, vyloučit se tento scénář nedá.

"Chceme od PKN Orlen více informací o situaci. Jako země, jíž se prodej tak strategických aktiv týká, na ně máme právo. Ten případ nás samozřejmě zajímá a sledujeme to," říká český velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.