České firmy kromě ekonomické krize dlouhodobě bojují s jiným problémem. Vysoké procento lidí s neschopenkou zvyšuje firmám náklady a ztěžuje jejich pozici na trhu. V současnosti se problém stupňuje, protože se zaměstnanci bojí ztráty místa a často raději volí dlouhodobou neschopenku. V době nemoci je totiž zaměstnavatel nemůže propustit.

Firmy se navíc proti povinnosti vyplácet náhradu mzdy nemohou ani pojistit. Pojišťovny takový produkt nenabízejí. Odrazuje je od toho počet simulantů a často nemocných lidí v Česku. Ukázalo se, že podobný produkt by se prostě nevyplatil, byl by příliš drahý.

"Původně jsme na takové pojištění mysleli, ale po prvních kalkulacích jsme ho pozastavili," vysvětluje tisková mluvčí pojišťovny Uniqua. Ke stejnému závěru došla i pojišťovna ČP Zdraví, která se na soukromé zdravotní pojištění specializuje.

Firmám tak nezbývá, než s nemocnými zaměstnanci a zejména s podvodníky bojovat jiným způsobem. Největší možnosti mají přitom v oblasti kontroly nemocných.

Kontrola za stokorunu

Zjistit, zda se nemocný zaměstnanec vyskytuje doma, může nejen kolega nebo nadřízený, ale také najatá firma.

Kontroly nemocných přitom do popisu své práce zařadila většina bezpečnostních agentur na českém trhu, a to jak velké s celorepublikovým pokrytím, tak lokální. Cena za kontrolu jednoho zaměstnance pracovníkem bezpečnostní agentury se pohybuje v řádu stokorun, velkým zákazníkům nabízejí agentury slevy nebo možnost placení měsíčního paušálu.

Náklady na kontrolory se zaměstnavatelům vyplatí, pokud přijdou na simulanta, nemusí mu náhradu mzdy vyplácet. "Naši detektivové zkontrolují desítky lidí měsíčně. Více než polovina kontrol zjistí, že zaměstnanec na nemocenské porušil léčebný režim," říká Zuzana Fryaufová, tisková mluvčí bezpečnostní agentury ABL. Vysoký podíl simulantů ale vychází z toho, že firmy většinou nechávají kontrolovat pouze "podezřelé" zaměstnance.

Firma může o kontrolu požádat i příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení, která je povinna kontrolu provést. "Už dříve jsme se správou sociálního zabezpečení spolupracovali a i nyní předpokládáme, že ve většině případů budeme o kontroly žádat právě Státní správu sociálního zabezpečení," říká Jitka Pajurková z tiskového oddělení T-Mobile.

Prevence a sick days

Pro firmy i zaměstnance bývá výhodnější, když platí podmínky, které zaměstnancům umožní "marodit" za plnohodnotnou mzdu a pouze v nutných případech. Běžné je, že si zaměstnanci v době nemoci berou dovolenou, to je ale vhodné pouze v případě, že jí mají dostatek a že lze předvídat, jak dlouho budou stonat.

Pro případ nachlazení pak řada firem poskytuje svým lidem takzvané sickdays - několik dní, po které člověk může zůstat v posteli a přitom dostat celou výplatu.

Další možností je práce z domova. "Noha v sádře může být určitá překážka pro každodenní pobyt na pracovišti, ale dotyčnému nebrání pracovat u počítače z domova," vysvětluje přístup své firmy Alžběta Šťastná, tisková mluvčí společnosti Volný.

Obecně platí, že nejméně simulantů je mezi lidmi, kteří mají vyšší platy a strop pro výplatu nemocenské by pro ně znamenal příliš velký propad příjmů. "Zaměstnáváme v drtivé většině kvalifikované lidi, kterým se nevyplatí marodit. I výsledky kontrol ukázaly, že s falešnou nemocností se nepotýkáme," říká František Polák, tiskový mluvčí společnosti Metrostav.

Pojištění jen pro manažery

Zatímco pojišťovny pro firmy nenabízejí hromadné pojištění povinnosti vyplácet náhradu mzdy v prvních čtrnácti dnech nemoci, lidem s vyššími příjmy poskytují takzvané pojištění denní dávky. Toto pojištění v podstatě znamená, že od určitého dne nemoci pojišťovna vyplatí pojištěnci rozdíl mezi nemocenskou dávkou a jeho standardním příjmem. Firmy tento produkt využívají hlavně jako motivační benefit pro výše postavené pracovníky.

"Od letošního roku v rámci zaměstnaneckých benefitů všem zaměstnancům dorovnáváme od začátku třetího týdne nemoci příjmy na úroveň 75 procent jejich čisté mzdy. U manažerských úrovní využíváme skupinové pojištění od ČP Zdraví," vysvětluje Andrea Krajniaková ze společnosti Holcim Česko, která působí v oblasti stavebnictví.

Cena pojištění denní dávky se pohybuje v řádech tisíců korun ročně na jednoho zaměstnance, v závislosti na informacích o konkrétní firmě pak pojišťovny nabízejí individuální podmínky pro skupinové pojištění.


MÍSTO NEMOCENSKÉ

- Můžete ve firmě zavést takzvané sick-days.

- Se zaměstnancem se lze dohodnout na čerpání dovolené.

- Kompromisem může být v některých případech práce z domova.