Americký výrobce letadel Boeing Co. dodal odběratelům v prvních třech měsících letošního roku navzdory slabé poptávce po letadlech vlivem krize 121 letadel, což je o pět procent více než loni.

Boeing je druhým největším výrobcem letadel na světě za evropským Airbusem. Společnost očekává, že za celý letošní rok dodá na trhy 480 až 485 letadel.

Boeing má v letošním roce problémy se získáním nových zakázek na letadla. Důvodem je prohloubení recese, které se promítá i do poptávky po letecké přepravě a hospodaření aerolinek.

Aerolinky byly nuceny omezit kapacity přepravy a odstavit některá letadla, případně i zrušit nebo odložit objednávky na nová letadla. Finanční krize navíc zhoršila přístup k financování nákupu nových letadel.

V únoru Boeing získal nové objednávky pouze na čtyři letadla, zatímco o rok dříve na 125 letadel.

Lépe se společnosti nevedlo ani v březnu, kdy získal objednávky pouze na šest letadel. V březnu 2008 měla firma objednávky na 99 letadel, napsaly agentury AP a Reuters.

Boeing se ve čtvrtém čtvrtletí propadl do ztráty 56 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) po zisku 1,03 miliardy před rokem. Výsledky zasáhla dvouměsíční stávka montážních pracovníků a výrobní problémy.

Firma současně v lednu oznámila, že propustí 10 tisíc lidí. Z toho 4500 v divizi komerčních letadel a 5500 v dalších divizích, včetně vojenské divize.

Společnost podle svých internetových stránek zaměstnává celosvětově přes 160 tisíc lidí.

Související