- Jen třetina tuzemských firem nesníží odměny nejvyššímu vedení

- Pětina firem svým manažerům sáhne i na základní platyBýt v dnešní době manažerem už není takový med jako ještě před rokem. Žádné prémie, žádný služební voz a k tomu ještě nižší plat. Podle exkluzivního průzkumu Hospodářské komory pro HN mezi 1009 firmami letos jen třetina podniků nepočítá s tím, že by nejvyššímu vedení ponechala tradiční odměny.

Šéf s minimální mzdou

Dvacet jedna procent firem pak svým manažerům snižuje i základní plat.

"Já sám jsem si dal minimální mzdu osm tisíc a manažeři naší firmy přišli o veškeré bonusy," říká Pavel Juříček šéf a majitel společnosti Brano Group.

Zatímco v Brano Group či obchodním řetězci Žabka se sekaly bonusy stoprocentně, u většiny firem je nejčastější krácení bonusů ve výši třicet až padesáti procent.

Úspory se však netýkají jen šéfů společností. Už počátkem roku 90 procent českých firem přiznalo, že letos nepočítá s tím, že by zaměstnancům přidalo.

Dosud ale platy manažerů neklesaly. Podle studie PricewaterhouseCoopers od loňského září snížily firmy základní platy managementu jen v několika společnostech. "Rovněž bonusy za loňský rok vyplatilo přes 80 procent firem, a to v průměru 75 procent cílové částky," říká Katarína Smrčeková z PwC.

"Omezení bonusů či přechodné snížení platů je třeba brát i jako výraz solidarity a v mnoha případech jako nutnou daň pro zachování pracovního místa. V opačném případě by se toto místo stalo pro firmu velkou finanční zátěží a rostla by snaha jej zrušit," říká Petr Kužel, prezident Hospodářské komory.

Levní střídají drahé

Firmy ale šetří, kde se dá, a často nahrazují své drahé zaměstnance těmi levnějším. Tyto výměny se nejčastěji odehrávají právě na postech středního managementu. V době, kdy nabídka volných manažerů výrazně převyšuje poptávku po nich, totiž není problém najít stejně kvalitního, ale levnějšího člověka s menšími požadavky.

"V korporátních firmách, kde se drží v manažerských platech určitá linie, to udělat nejde, ale menší firmy toho nyní hodně využívají. Vezmou manažera, který místo sto dvaceti tisíc bere osmdesát tisíc, nedají mu třeba ani služební auto a ušetří," říká Petr Žídek ze společnosti TopRecruitment, která se zabývá hledáním manažerů.

I s vyplacením odstupného, které je většinou ve výši tříměsíčního platu firma při takovéto výměně hned první rok ušetří jen na platu a na odvodech na sociální a zdravotní pojištění téměř půl milionu korun.

Stát je jistota

Zatímco v minulosti se nejlépe žilo u soukromníků, dnes je o něco lepší situace ve státním sektoru, a to nejen kvůli větší jistotě zaměstnání.

Například společnosti ČEZ, ČEPS či Lesy ČR zatím vůbec nepočítají se snižováním platů ani o propouštění, ke které by byly donuceny krizí. Ve státních a polostátních firmách se s krizí potýká víceméně jen ČSA, které snižuje bonusy všem, včetně vedení.

Související