Vláda a sociální demokracie jsou jen krok od dohody na tom, jak by měl stát řešit ekonomickou krizi. Shoda na řešení krize bude přitom klíčová pro dohodu o nové vládě. HN zjistily, že ODS při pondělním večerním jednání nabídla socialistům za podporu slev na sociálním pojištění, aby si vybrali tři klíčové věci ze svého protikrizového plánu. A sociální demokraté už si ukázali.

 

Víc peněz pro děti i firmy

ČSSD chce prosadit šrotovné minimálně ve výši 25 tisíc korun na jedno nové auto, zvýšení slevy na dani na děti o 3600 korun a zvýšení podpor v nezaměstnanosti na 80 procent průměrného platu. Podpory pro nezaměstnané by se navíc měly podle ČSSD v době krize prodloužit z pěti na šest měsíců.

 

"Na rozdíl od snížení DPH z devíti na šest procent, 13. důchodu a milionářské daně jsou věci jako šrotovné, slevy na děti a zvýšení podpor v nezaměstnanosti rozhodně jednatelné. Pokud to schválí sociální demokracie a dohodneme se na přesných parametrech například u šrotovného, tak na to kývneme," řekl HN jeden z vyjednávačů ODS a ministr průmyslu Martin Říman.

Ten má ještě drobné výhrady k tomu, že by lidé dostávali příspěvek i na auta, která stojí 1,5 milionu korun. "Strop 1,5 milionu mi přijde absurdní. My bychom chtěli strop na auta, která by bylo možné za šrotovné pořídit, kolem 400 tisíc. Na parametrech ke šrotovnému ale určitě dohoda neztroskotá," dodává Říman.

 

 

Dohodu ekonomických expertů ODS a ČSSD dnes ještě musí schválit nejužší vedení ČSSD. I u sociálních demokratů je ale vidět docela velký posun. Zatímco ještě před pár dny jasně říkali, že slevy na sociálním pojištění pro zaměstnavatele nikdy nepodpoří, včera začali svůj odpor zmírňovat.

"Jsme ochotni o všech věcech z protikrizového balíku vlády jednat," říká předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj to ale ještě neznamená, že socialisté na kompromis s ODS kývnou. Dohodnou se prý opravdu až na jednání vedení strany. O dost optimističtější než Paroubek je ale místopředseda sociálních demokratů Milan Urban.

"Já si myslím, že se můžeme na protikrizových opatřeních s vládou dohodnout. Jednání ulehčuje to, že všechna protikrizová opatření by platila jen do konce roku 2010," vysvětluje Milan Urban.

Zatímco ODS vsadila ve svém protikrizovém plánu na to, aby ulevila firmám, které by díky slevám na sociálním pojištění neměly tak rychle jako doteď propouštět své zaměstnance, ČSSD chce ekonomiku rozhýbat pomocí vyšší spotřeby lidí.

Už teď se přitom obě strany dohodly na tom, že spolu prosadí rychlejší odpisy na daních na auta nebo počítače, což sníží daně firmám, a novelu insolvenčního zákona. Ta má například umožnit, aby podnik, kterému hrozí bankrot, vyplatil zpětně zaměstnancům tři měsíční platy.

 

Plán za 50 miliard

Pokud dnes sociální demokracie na společný protikrizový balíček kývne, bude muset ministr financí Miroslav Kalousek nebo jeho nástupce najít ve státním rozpočtu přes 50 miliard korun.

 

Tahle cena asi bude pro dohodu na nové vládě nutná. "Vláda, která bude vést zemi do předčasných voleb, musí řešit krizi. Aby mohla mít naši podporu, musíme se dohodnout na protikrizových opatřeních," říká šéf ČSSD Paroubek.