Domino ekonomické krize už dostihlo i tuzemské programátory. Firmy, které ještě loni nabízely absolventům tolik co jiné firmy zkušeným zaměstnancům, jsou dnes nuceny šetřit. "Propustili jsme asi 40 zaměstnanců a základní platy šly dolů, zvýšili jsme naopak pohyblivou složku za výkon," potvrzuje šéf softwarové a konzultantské firmy Cleverlance Enterprise Solutions Jiří Bíba.

Za problémy českých IT firem stojí často úsporná opatření v bankách, které patří mezi jejich největší klienty. "Průměrně jsme museli jít s cenou o pětinu níž, to už se v rozpočtech projeví," říká šéf společnosti Adastra Group Jan Červinka. Snižování platů je nyní v branži časté. "Plošně jsme snížili platy o deset procent. Týkalo se to zaměstnanců, kteří brali třicet tisíc a více, a to včetně vedení," popisuje Červinka.

Šetření se ale nedotýká jen českých firem. Úspory mají naordinované i nadnárodní koncerny jako Hewlett-Packard. "Vedení se rozhodlo snížit plat našeho prezidenta a výkonného ředitele o dvacet procent, management přijde o deset procent a zbytku zaměstnanců se zkrátí platy o dva a půl až pět procent," řekl HN šéf tuzemského zastoupení firmy Jan Kameníček.

Nadnárodním společnostem ale v Česku pomáhají projekty pro stát. Jednou z největších zakázek je projekt "státní pokladny", který zaměstnává lidi hned ze čtyř velkých firem - SAP, IBM, Hewlett- Packard a Logica.

- Banky šetří a projevilo se to i na zakázkách pro IT firmy v Česku
- Velké hráče zachraňují státní zakázky, ti malí mají problém

"Nepropouštíme, naopak nabíráme, budeme otevírat nové servisní centrum," říká mluvčí Logicy Kateřina Marková.

Stát obecně je jistotou IT scény. "V době krize zůstává stát jediným velkým investorem. Předpokládám, že v tomto oboru bude státní správa největším zadavatelem projektů v následujících pěti letech. Je na samých firmách, jak se o tyto zakázky poperou," dodal na BIF hlavní architekt elektronizace české státní správy Ondřej Felix.

Zájem je o zkušené

Firmy však stále hledají nové zaměstnance. Už to ale nejsou absolventi, ale spíš zkušení architekti, specialisté, a především obchodníci. "Obchodníci jsou teď nejžádanějším zbožím. Na trhu jich je ale díky různým propouštěním a fúzím kolem stovky, což je mnohem lepší situace než loni," míní Červinka.

Trh práce díky tomu ožil a pohybují se na něm desítky volných a zkušených specialistů, což ještě loni nebylo zvykem. To v kombinaci s kratšími "lavičkami" firem snižuje možnosti absolventů, kterým tak v IT klesly nástupní platy až o deset tisíc. "Velmi zjednodušeně můžeme říct, že nástupní mzdy se na mnoha pozicích vyžadujících spíše nižší praxi vrátily až na úroveň roku 2007," potvrzuje Aleš Křížek, šéf personální agentury Robert Half.

Menší firmy jsou ale v nejistotě. "Je to jako domino, nemohlo nás to minout. Když jsme viděli, co se děje v bankách, uvidíme, jak to dopadne v telekomunikacích," vysvětluje Červinka.

A dodává, že počítá s pokračováním tohoto vývoje minimálně do prázdnin. Plno společností totiž ještě vyčkává a některé žijí dodnes v rozpočtovém provizoriu.

"Poptávka se začala snižovat již v závěru loňského roku. Lépe řečeno, poptávka trvá, nicméně koupěschopnost se odkládá," vysvětluje šéf softwarové a konzultantské firmy Cleverlance Enterprise Solutions Jiří Bíba.

Obecně se firmy namísto velkých strategických projektů soustředí především na krátkodobá řešení, která přinesou rychle zisk.

Liposukce nákladů

"Firmy dnes ve velkém zastavují nákupy počítačů a velkých softwarových aplikací. Nastala doba liposukce nákladů v IT," tvrdil na pátém ročníku Business Information Fora manažer KPMG Jiří Diepolt.

Objevují se ale i nové cesty, jak získat zakázky. "Lze také převzít rozdělané projekty po menších zkrachovalých společnostech," míní Otto Vitouš, šéf strategie společnosti Unicorn.

Konzultanti, kteří byli dosud rozeseti po bankách, se tak vrací na centrály svých firem a hledají nové projekty. Někteří se ale ani z projektu nevrátí.

"Musíme šetřit a na rozdíl od loňského roku si dnes nemůžeme dovolit mít na "lavičce" volné lidi," tvrdí Červinka, jehož firma propustila v Česku kolem dvacítky lidí.

Zaměstnanci opouštějí i českou pobočku izraelského Nessu. Tam ale kromě poklesu zakázek musí dořešit integraci loňské akvizice v podobě šestisethlavého Logosu. Firma však personální otázky nechtěla komentovat.