Personální přemety, které nyní mnohé firmy zažívají, nepřinášejí jen propouštění. Organizační změny a převádění pracovníků na jiné pozice mohou nabídnout nové příležitosti. Komu? Zejména lidem s řídícími schopnostmi, kteří nepatří do škatulky rychlokvašek, ani do kategorie přeplacených lídrů s výjimečnými benefity. A pracovali dosud jako zástupci výše postavených manažerů. "V mnoha případech dnes stojí výkonní ředitelé před závažným rozhodnutím propustit drahé manažery, kteří berou velké peníze, a vyměnit je za levnější a dokonce stejně kvalitní," říká Martin Heger z poradenské firmy Heger& Partner.

"Je to praxe zejména v menších firmách. Reagují totiž na změny pružněji než větší firmy," doplňuje Alena Chlumská z poradenské společnosti Billanc Partners. Podle ní v korporátních strukturách často zůstávají na svých postech vysocí manažeři, kteří raději propustí pracovníky ze středního managementu.

Bojovníci budou odměněni

"Chcete-li dostat šanci ke kariérnímu růstu, musíte nabízet své bohaté pracovní zkušenosti pod cenu a mít dobrý osobní marketing," podotýká k současné situaci Martin Heger.

Správný postoj také je: neptej se, co může firma udělat pro tebe, ale zajímej se, co můžeš pro firmu udělat ty. Noví manažeři ale musí počítat s tím, že doba zlatých klecí skončila. Budou hodnoceni nižší fixní částkou a pak za výjimečný výkon jednorázovými prémiemi a benefity. Odměnou novému vedoucímu se ale stanou také získané zkušenosti a praxe, které pak z něho udělají žádané "zboží" na trhu práce v době konjunktury.

Jaké šéfy dnes firmy chtějí

Požadavky na manažery stoupají. A protože dochází na úspory a propouštění, mají firmy v současné době zájem o vedoucí, kteří jsou rozhodní, efektivní, neplýtvají energií zaměstnanců odkládáním změn. Dále umí sdělit i nepříjemné věci, a nestrkají hlavu do písku před problémy.

"Je víc než kdy jindy zapotřebí lidí, kteří umí ostatní motivovat, nadchnout, pochválit," říká Alena Chlumská. Zároveň se vyžaduje čestnost - šetří se, pracuje přesčas? Já, šéf, v tom budu tím nejlepším příkladem. Dnešní manažer má být ve svém projevu stručný, jasný a "otevřený" diplomat, který ztlumí řevnivost mezi nervozními zaměstnanci a vyřeší spory. "Rozhodně není doba na to, aby manažeři byli příliš demokratičtí - dnes se cení příklon k silnější ruce, ke schopnosti dát jasný směr. Změny je třeba provést rychle," dodává Chlumská.

Otestujte své možnosti

Chcete zjistit, zda jste vnitřně připraveni přijmout vyšší post a s tím související větší díl odpovědnosti? Objevit v sobě vůdcovské předpoklady ale může i ten, kdo o šéfovském křesle zatím neuvažoval.

S níže uvedenými 20 tvrzeními můžete souhlasit, nesouhlasit nebo odpovědět nevím. Zaškrtněte prázdné políčko tam, kde je nejlépe vystižen váš názor, postoj a schopnosti.

VYHODNOCENÍ

U všech tvrzení jste zaškrtli jednu z uvedených možností. Nyní se podívejte, co o vás prozrazuje počet odpovědí u NEVÍM, ANO a NE.

Sečtené odpovědi NEVÍM:

0 až 2: Zřejmě se na vás hodí rčení: Komu je vše jasné, má o problém méně. Na druhou stranu - nejste až příliš velký ranař (ka)? Pozor, můžete narazit.

3 až 6: Gratulujeme, tohle je optimální výsledek!

7 až 14: Vaše nerozhodnost není tou nejlepší výbavou pro jakoukoli funkci. Museli byste na sobě ještě hodně zapracovat.

15 až 20: Jste velmi nerozhodní, na funkci zapomeňte. Vaše neschopnost a obavy z vyjádřování jasných stanovisek by vás na vyšší pozici doslova paralyzovaly, podřízení by vás nerespektovali.

Sečtěte odpovědi ANO:

0: Projděte si test ještě jednou. Opravdu jste se nezmýlili? Nebo se opravdu tak moc podceňujete?

1 až 6: Každý nemůže mít buňky na všechno. Rozený lídr nejste, ale spoustě potřebných dovedností se lze přiučit.

7 až 14: Zkuste to. Můžete si troufnout, i když byste to do sebe třeba neřekli - buďte průbojnější a přestanou vás předbíhat ti méně schopní, zato s větším egem.

15 až 20: Pokud jste se v žádné odpovědi nespletli, patříte mezi ty, kteří by na vyšším postu pravděpodobně obstáli. Přesto, žádný učený z nebe nespadl a řídicí schopnosti je třeba rozvíjet. Máte-li plných dvacet bodů, pak jste majitelem přemrštěného ega.

Sečtěte odpovědi NE

0 až 2: Jste optimista. Pokud se vám nějaká situace vymkne z kontroly, umíte si odpustit chybu. Své důrazné Ne "vytáhnete", když potřebujete uplatnit svůj vliv.

3 až 9: Zbytečně se bojíte i tam, kde by bylo namístě říci Ano a chopit se situace jako výzvy. Prohráváte, protože předem zaujímáte poraženecký postoj.

10 až 15: Jako šéf byste negativním přístupem těžko motivoval tým.

16 až 20: Křečovitě lpíte na šablonách, "jak by věci měly být". Bojíte se trochu zariskovat. Život je složitější, jako šéf nevystačíte s černobílým viděním.

 

Související