Česká vláda bere zpátečku ohledně zaměstnávání vyučených a lidí se základním vzděláním.

V pondělí schválila nařízení, které zakazuje personálním agenturám, aby jim sjednávaly práci. Včera ministři zjistili, že je v nařízení chyba. Platí i pro Čechy a ne jen pro cizince, jak původně ministerstvo práce chtělo.

Ve čtvrtek proto zasedne vláda a svoje pondělní rozhodnutí rychle změní. "Omezení se bude týkat jen cizinců ze zemí mimo EU, kteří teprve budou přicházet do České republiky," upřesňuje mluvčí ministerstva práce Jiří Sezemský.

Důvodem je hospodářská krize. Cizinci bývají prvními, kdo přijde o práci a podle ministerstva vnitra pak mohou sklouznout do organizovaného zločinu. Proto chce vláda bránit jejich přílivu a přišla také s projektem dobrovolných návratů cizinců do vlasti.

Ministerstvo práce se ale v dokumentu o cizincích nezmínilo.

"Pro řadu agentur by to znamenalo likvidaci. Pokud ten návrh přehodnotí, je to dobře, ale i tak budeme na pozoru. Nikdo s námi totiž předem o ničem nejednal," uvedl Vladimír Pleticha, jednatel personální agentury Unijob.

Podle původního záměru vlády by agentura nesměla najít práci nikomu, kdo absolvoval jen základní školu nebo učiliště. Až na výjimky, jako jsou zedníci, tesaři nebo řidiči.

Personálních agentur funguje v Česku kolem 2500, ministerstvo práce nyní zahájilo jejich kontrolu. S pětistovkou už zahájilo správní řízení.

Zástupci vietnamské komunity v Česku vyzvali na včerejším setkání představitele ministerstva vnitra, aby jim nabídli alternativu k projektu dobrovolných návratů - například vykonávání veřejně prospěšných prací.

Na setkání Vietnamci vysvětlovali, že jsou v době ekonomické krize schopni si solidárně pomoci mezi sebou a případné vyhoštění ze země jim připadá příliš tvrdé. Tomáš Haišman z ministerstva však uvedl, že odměna za veřejně prospěšné práce je příliš nízká na to, aby Vietnamcům pomohla vyřešit jejich dluhy.