Mobily už převálcovaly pevné linky. V Česku je již přes 13,5 milionu aktivních mobilních čísel, tedy více než je obyvatel, a pevných linek stále ubývá. A to i přesto, že Salvador Anglada, šéf největšího operátora pevných linek Telefóniky O2, v dřívějším rozhovoru pro HN sliboval, že zastaví jejich úbytek.

Zatím se to nedaří, i když trend poklesu zpomaluje. Zatímco v roce 2007 odhlásilo pevné linky přes 300 tisíc domácností, loni už to bylo jen necelých 200 tisíc. "Pevná linka je stále nejspolehlivější komunikační kanál, navíc k ní lze díky její kapacitě navázat i jiné služby jako třeba televizi nebo internet. S tím pracujeme a doufáme, že se pokles časem zcela zastaví," říká Petr Matějovský, šéf pevných linek v Telefónice O2. "Pevné linky jsou jakýmsi rodinným stříbrem Telefóniky, a tak je logické, že se z něj snaží dostat maximum," vysvětluje odborník na telekomunikace Jiří Peterka. Tomáš Doseděl z časopisu Mobility dodává, že pevná linka má budoucnost především ve firmách, ale už ne příliš v domácnostech.

Místo drátu internet

Klasické telefony jsou ale díky rychlému rozvoji mobilů, a především volání přes internet, na ústupu. "Pevná linka přišla o své místo jak v domácnostech, kde lidé používají ve velké míře pouze mobily, tak v oblasti internetového připojení, kde se na její místo tlačí bezdrátové Wi-Fi nebo kabelové televize," dodává Doseděl.

Dále čtěte

Mobilní operátoři jsou si toho vědomi a snaží se nahradit největší výhodu pevných linek - tou jsou levné dlouhé hovory. Ve speciálních balíčcích nabízí slevu na hovory do pevných, ale i mobilních sítí. T-Mobile například nabízí program Girls Talk, kde mohou uživatelé volat po třetí minutě zdarma. O2 kontruje dlouhými hovory zdarma u tarifů Volno. Neomezené volání je ale nutné po každé půlhodině přerušit a zavolat znovu, jinak se po třiceti minutách začne účtovat opět po minutách.

Začarovaný kruh

Provozovatelé pevných linek tak hledají cesty, jak využít investici do kabelů a infrastruktury. Jednou z cest je internet. I tady už ale do toho operátorům "fušují" firmy z jiných oborů. "Když spočítáme nárůsty nových zákazníků rychlého internetu u Telefóniky a kabelového UPC, tak telekomunikační operátor vede už jen těsně," dodává Peterka.

Dále čtěte

Nadšeni z toho nejsou ani ostatní operátoři. "Kabelové televize a mobilní operátoři mají výhodu, že u nich je internet jen doplňkovou službou," říká šéf společnosti Volný Aleš Zeman. Jak Volný, tak Telefónica se snažily alespoň proniknout do televizních vod, když přišly s televizí po pevné lince IPTV. Volný už ale službu zrušil, protože nepřinášela žádný zisk. Problém je také v tom, že operátoři pevných linek mají problém ve vstupu na nové trhy. "Zatímco vstup pro konkurenci do našeho sektoru je volný, my se například k mobilnímu volání nedostaneme, protože mobilní operátoři nám nedávají prostor," tvrdí Zeman.

Mobilní operátoři se navíc netají tím, že internet přes pevnou linku je lákavý i pro ně. T-Mobile například pokukuje po právě testovaném "nahém ADSL", tedy internetu bez paušálu za telefonní linku, který by mohl rozšířit jejich nabídku jak pro firmy, tak pro domácnosti.

Související