Nové sklady a logistické areály ve střední Evropě loni rostly jako houby po dešti. Celý tamní trh vzrostl o 30 procent. To se však nedá říci o Česku, kde se výstavba nových průmyslových ploch loni naopak meziročně o třetinu snížila. Vyplývá to ze studie mezinárodní realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

Nejvíce průmyslových areálů loni vyrostlo v Polsku, a to 1,28 milionu metrů čtverečních. Jde o meziroční nárůst o 17 procent. "Polský trh je s ohledem na svoji velikost stále nenasycený a schopný absorbovat velké množství nových ploch. Přesto i zde očekáváme, že tak jako v ostatních středoevropských zemích rekordy uplynulých let už letos překonány nebudou," vysvětluje situaci v Polsku vedoucí středoevropského týmu průmyslových nemovitostí Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil.

Ještě lépe si vedlo Maďarsko, kde se postavilo 253 981 metrů čtverečních skladových ploch a země tak zaznamenala nárůst výstavby o 106 procent oproti roku 2007. Maďarský trh ale v předchozích letech stagnoval a loni doháněl předešlé slabší výsledky.

Slovenský trh si loni s 275 271 metry čtverečními zhruba udržel předloňskou úroveň výstavby průmyslových ploch. "Slovensko si svoji výstavbu udrželo díky přílivu zahraničních investic a přesunu logistiky," vysvětluje Hlobil situaci na slovenském trhu.

V Česku se loni postavilo 646 211 metrů čtverečních skladů a logistických areálů. Po řadě úspěšných let se tak výstavba zpomalila o 30 procent. Na zpomalení se podle Hlobila podepsalo především omezení přílivu zahraničních investic a posléze ekonomická krize. "Výstavba přesto přesáhla výsledky roku 2006, kdy na našem území vyrostlo přes půl milionu metrů čtverečních moderních průmyslových hal," podotýká Hlobil.

Jak dodal, pokles lze očekávat i v letošním roce. Řada projektů je zastavena nebo odložena na pozdější období.

Pokud jde o pronájem průmyslových skladů, i tam středoevropské země loni zaznamenaly růst. Zájem o pronájmy rostl nejvíce na Slovensku, kde se ve srovnání s rokem 2007 více než zdvojnásobil. O třetinu se zvýšil objem pronájmů v Maďarsku, v Polsku vzrostly pronájmy o 13 procent.

Naopak Česko zaznamenalo pokles pronájmů téměř o třetinu.


ZÁPLAVA SKLADů. Tulipan Park u Strykowa je jedním z areálů, které loni přispěly k velkému růstu skladových kapacit v Polsku.

Související