- V Česku skončí stovky zprostředkovatelů práce

Trh se podle asociace personálních agentur propadl o 40 procent


Zhruba o 40 procent klesne počet agentur práce, několik set jich skončí. A ty, co přežijí, už budou muset fungovat za jiných podmínek než dosud. Tak postihne v Česku ekonomická krize celý systém agenturního zaměstnávání podle odhadu Asociace poskytovatelů personálních služeb.

Ještě před rokem to byl byznys, na kterém některé firmy díky nezákonným úsporám na daních a odvodech vydělávaly stamiliony korun. Továrny braly dělníky po stovkách. Dnes mizí z trhu jedna personální agentura za druhou, často i ty solidní. Jiné živoří a jen málo z nich dokáže propadu zaměstnávaných cizinců čelit bez velkých ztrát. Agenturní zaměstnávání zažívá nejhorší časy za roky, co u nás existuje.

Gastarbeiteři neprocházejí evidencí úřadů práce, a neexistuje tedy žádná statistika o tom, kolik přesně jich o práci přišlo, kde jsou dnes, z čeho žijí.

Podle dostupných odhadů ale přišlo o práci v továrnách a zmizelo ze zaměstnaneckého vztahu u agentur jen od loňského listopadu do konce ledna až 30 tisíc agenturních dělníků. Úměrně tomu se propadly i příjmy agentur. Velkých i malých.

"Propad celého trhu je už zhruba čtyřprocentní. Zhruba o stejná procenta se postupně sníží i počet licencovaných agentur. Krachem nebo po redukci vydávaných licencí," připomněl včera šéf asociace Luboš Rejchrt, zástupce agentury Grafton.

V evidenci ministerstva práce je dnes skoro 2,5 tisíce agentur. Jenže v tom počtu je ale i spousta velkých společností jako třeba ČEZ, ČSOB, Komerční banka, ale třeba i Diecézní charita, které nemají s agenturním zaměstnáváním nic společného. Agenturní licenci musejí mít paradoxně jen proto, aby mohly vysílat své pracovníky do vlastních dceřiných firem.

Pro velké a leckdy nadnárodní personální agentury, jakými jsou třeba Grafton, Trenkwalder, Adecco a další, představovali dělníci pro montovny jen menší část kmenového stavu. Jinde je to horší.

Například agentura Zetka Auto, která dodávala dělníky především do mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, vysílá za prací dnes 400 lidí. Loni v létě to bylo ještě 1800.

Zetka musela propustit i část svých pracovníků, personalistů, účetních a koordinátorů pro vysílané dělníky. "Už hrozilo, že v březnu skončíme. Ale šrotovné v Německu, a tedy určité oživení prodeje nových aut ve Škodovce nás prozatím zachránilo," připomíná šéf personálního oddělení Libor Novotný.

Z několika set klesl až na několik jednotlivců počet dělníků pražskému podnikateli Radku Svobodovi. "Nevím, co budu dělat. Hrozí konec. Dělníky do továren už nikdo nepotřebuje," přiznává.

Potíže se nevyhnuly ani výrazně větším agenturám, jako je ostravské Job centrum, které loni vyslalo za prací na 2,5 tisíce lidí. "Klesli jsme už na 60 procent toho počtu," uvádí jednatel Marek Lazor.

V evidenci ministerstva práce figuruje stále i několik set agentur, které vydělávaly díky neúčinným kontrolám úřadů na krácení daní a odvodů. S tím má být podle ministra vnitra Ivana Langera konec. Vnitro od ledna může blokovat licence pro všechny podezřelé agentury. "Budeme velmi přísní a nevylučuji, že řada z nich skončí," opakovaně říká Langer.

Lidé z agentur o tom trochu pochybují. "To by politici museli opravdu chtít. Dosud to byly jen řeči," říká Marek Lazor.


KONEC RÁJE. České průmyslové podniky včetně automobilky TPCA se bez zahraničních dělníků téměř neobešly. Boom zprostředkovatelských agentur ale s ekonomickou krizí skončil.