- Ministr vnitra Ivan Langer se bojí nezaměstnaných cizinců

- Chce je dostat domů za každou cenu


Česko už nebude rájem ukrajinských zedníků. Bez práce bude v tomto pololetí na sedmdesát tisíc cizinců. Tvrdí to ministr vnitra Ivan Langer. A ministerstvo začalo hned plánovat, jak co nejrychleji dostat cizince domů. Celkem jich v Česku pracuje zhruba 285 tisíc.

"Může nastat celá řada problémů, pokud tu zůstanou. Dostaneme se do situace, kdy tu budou Češi a cizinci - jedni budou mít práci, druzí ne, a podnítí to xenofobii. Navíc cizinec bez práce je snadná oběť pro organizovaný zločin. I on sám se může stát pachatelem," uvedl včera v Otázkách Václava Moravce Ivan Langer.

Langerův cukr a bič

Ministr chce být proto k cizincům nekompromisní. Má spočítáno, že do konce června skončí 68 tisícům z nich pracovní povolení. K tomu se přidají další propuštění.

Například firmy na Pardubicku propustí dva tisíce cizinců, v Berouně jich přijde vbrzku o práci tisícovka. Novou práci si budou shánět těžce. "Vrátí se domů. Buď dobrovolně, nebo nedobrovolně," prohlásil Langer.

A nemá zůstat jen u slov. Zhruba za měsíc začne velká akce cizinecké policie. Zaměří se na ubytovny s cizinci. Policisté od nich budou chtít vidět platné doklady k pobytu. Pokud je nebudou mít, čeká je vyhoštění.

Řadě cizinců se ale domů nechce, na cestu do Česka si řada musela půjčit a nemají na zaplacení tohoto dluhu.

Například Vietnamci na poplatcích a úplatcích vydají podle ministerstva vnitra několik tisíc dolarů, aby se vůbec dostali do Česka. U nás pak musejí vydělat za rok legálního pobytu alespoň deset tisíc měsíčně, aby měli na splátku dluhu. Navíc musí vydělat i na jídlo a ubytování.

"Právě tito lidé, kteří se vrátí domů, mohou říci ostatním, že Česká republika není to místo, kde by si mohli přijít k penězům," řekl Langer.

Ministerstvo vnitra chce také bránit příchodu nových cizinců do Česka. Spolu s ministerstvem průmyslu a rezortem práce a sociálních věcí si chce došlápnout na pracovní agentury, které zprostředkovávají příjezdy cizinců.

Cesta vede jen z Česka

V Česku jich jsou přibližně dva tisíce, a ministerstva budou chtít znát metody, jak cizince vybírají a jak vyřizují jejich doklady.

"Do konce měsíce budeme mít první výsledky kontrol. A myslím, že to budou zajímavá čísla," řekl Langer.

Nyní mají cizinci možnost využít vládního programu dobrovolných odchodů. Míst jsou ale jen dva tisíce a denně se do programu hlásí zhruba padesátka cizinců.

K letence zdarma dostanou navíc do kapsy pět set eur. I tak to stát vyjde o polovinu laciněji než vyhoštění za asistence policie.

Cizinci na učňák

Sociální demokraté mají ale svůj plán. Nezaměstnaní cizinci "mohou třeba vykonávat veřejné práce, anebo je můžeme nechat u nás vyučit. Řada z nich žádné vzdělání nemá," uvedl stínový ministr vnitra František Bublan (ČSSD).

Sociální demokraté mají připravené i další varianty. Pokud vyhrají příští parlamentní volby, chtějí zřídit speciální imigrační úřad. Sloučily by se v něm složky cizinecké policie, některých odborů ministerstva vnitra a neziskových organizací.

Podle Bublana by měl své pracoviště mít i v zahraničí, například ve Vietnamu nebo v Mongolsku. Právě Mongolové tvoří většinu těch, kteří využili vládní program, a z Česka odjíždějí. Kromě nich jsou to i Uzbekové či Ukrajinci.

CIZINCE BEZ PRÁCE NECHCEME. Ministr vnitra Ivan Langer přijel minulý týden na ruzyňské letiště osobně dohlédnout na odjezd první skupiny Mongolů bez práce. Letenku jim koupil stát. Langer chce domů poslat další.