Slevy na sociálním pojištění

Každá firma, která zaměstná nebo nepropustí zaměstnance s mírně nadprůměrným, průměrným nebo podprůměrným platem, dostane od státu slevu na sociálním pojištění.

Sleva na sociálním pojištění by měla pomoci hlavně zaměstnancům s nižšími příjmy, aby si udrželi stávající nebo dokonce získali novou práci. Nejvyšší slevu - sedm stovek měsíčně - dostanou podnikatelé za zaměstnání člověka s minimálním platem osm tisíc. Sleva bude s rostoucím platem zaměstnance klesat a za člověka s platem 26 tisíc už nedostane firma nic

Data ministerstva práce ukazují, že vyšší slevy na zaměstnávání chudších lidí je potřeba. V krizi zatím nejvíc přicházejí o práci stavební a pomocní dělníci, řidiči nebo lidé pracující v pohostinství, kteří mají podprůměrné platy.
(vaš)

 

Dotace na vzdělání

Firmy, které nemají dost práce pro své zaměstnance, si budou moci zažádat o evropské peníze, ze kterých budou mít možnost zaplatit další vzdělávání svých pracovníků.

Místo toho, aby firmy s nedostatkem zakázek své lidi propustily nebo je nechávaly za 60 procent platu doma, budou moci svým pracovníkům za každý den vzdělávání nabídnout z evropských peněz až 80 procent jejich platu.

Firmy takhle budou moci platit jazykové, počítačové, ale i úzce odborné kurzy.

Pro zaměstnance to bude znamenat, že budou mít při nedostatku zakázek jejich firmy větší šanci, že nepřijdou o místo.

Místo toho, aby je firma propustila nebo je nechala sedět doma, budou moci zaměstnanci získat další vzdělání nebo další praktické znalosti.
(vaš)

 

Investice do zateplování budov

Vláda chystá s výraznou pomocí peněz, které získá z prodeje emisních povolenek, zvýšení investic do zateplování budov, do ekologického vytápění nebo do ekologických novostaveb.

Toto opatření by mělo přinést tisíce nových pracovních míst. Celkem má stát v plánu investovat do ekologických programů šest miliard korun. Což platí i pro několik příštích let.

Lidé a firmy budou dostávat například dotace na ekologické kotle na biomasu, na solární panely nebo tepelná čerpadla.

Ministr životního prostředí Martin Bursík říká, že tenhle nový program investic do ekologických technologií přinese do Česka 12 tisíc pracovních míst, z nichž velká většina bude pro zaměstnance. Novou práci by ale měly ekologické investice přinést i pro živnostníky.
(vaš)

 

Zákoník práce

Díky novému zákoníku práce, který chce od příštího roku i kvůli krizi prosadit vláda, bude moci firma svého zaměstnance propustit jednodušeji než teď.

Vláda chce totiž zkrátit výpovědní lhůtu ze dvou měsíců na jeden, prodloužit zkušební lhůtu ze tří na čtyři měsíce (a u manažerů až na šest měsíců) a chystá prodloužení smluv na dobu určitou ze dvou na tři roky.

Zároveň s tím by se ale zaměstnancům po odeznění nejtěžšího období krize díky novému zákoníku měla práce hledat snáz. Firmy totiž budou nejen jednodušeji propouštět, ale zároveň se přestanou bát nabírat nové lidi. Nový zákoník pak počítá i s dalšími změnami pro zaměstnance. Dá možnost se za pět měsíčních platů okamžitě vyplatit z práce a lidé budou moci dostávat plat v eurech.
(vaš)

 

Co navrhuje ČSSD

Zatímco vláda chce ulevit firmám, aby zaměstnali co nejvíc lidí, socialisté chtějí zaměstnancům pomoci hlavně nižšími daněmi a vyššími sociálními dávkami.

ČSSD si od zvýšení čistých příjmů zaměstnanců slibuje zvýšení spotřeby lidí, což by mělo zpětně podle socialistů vést k vyšší nabídce volných pracovních míst.

Proto sociální demokraté navrhují, aby stát zvýšil roční slevu na dani pro zaměstnance o 3 600 korun, díky které by zůstalo každému zaměstnanci o tři stovky měsíčně víc. Zároveň s tím ČSSD navrhuje, aby vláda znovu začala zaměstnancům proplácet za první tři dny nemoci 25 procent.

Zaměstnancům, jejichž firma se dostane do platební neschopnosti, pak ČSSD chce ze státních peněz platit tři měsíce mzdu. Lidem, jež o práci přijdou, pak chce ČSSD zvýšit podporu na 80 procent mzdy.
(vaš)

09021906_zamestnanci.jpg