Zaměstnancům Škody Auto i přes krizi letos vzrostou platy. Od 1. dubna se zvýší tarifní složka mzdy o tři procenta a o dalších 1,8 procenta vzrostou platy od 1. října. Za první tři měsíce roku obdrží všichni tarifní zaměstnanci v pracovním poměru jednorázovou platbu 2000 korun. Firma se na tom dohodla s odbory při kolektivním vyjednávání. Průměrná dělnická mzda v podniku je zhruba 24 tisíc korun. Včera to oznámil mluvčí firmy Jaroslav Černý.

Zástupci odborů se podle svého dřívějšího vyjádření snažili vést jednání o kolektivní smlouvě tak, aby byla především zachována zaměstnanost. To se podařilo, firma se zatím propouštět kmenové zaměstnance nechystá. Růst platů je však kvůli krizi podstatně menší než v roce 2007, kdy se mzdy v automobilce zvýšily o téměř 13 procent.

"I v současné době, která je silně poznamenána finanční krizí a nejistotou na světových trzích, rovněž i přes nemalé zatížení rozpočtů firmy, chceme naše zaměstnance, jejichž práce si vysoce ceníme, podpořit a dále je motivovat," řekl k dohodě člen představenstva pro řízení lidských zdrojů Klaus Dierkes.

Automobilka už také několik měsíců snižuje stavy agenturního personálu, z původního počtu 4000 zůstává ve firmě jen několik posledních stovek zahraničních dělníků. Automobilka chce jejich počet snížit až na nulu.

Propouštění kmenového personálu, kterému se chtěly odbory vyhnout především, se však zatím nechystá. Hůře jsou na tom některé dodavatelské firmy, například bakovská Faurecia propustila už 90 lidí z celkového počtu 500.

Související