Od února mohou mladí lidé opět žádat o státní podporu hypoték. Možností, jak získat finance na nové bydlení, a to i za zvýhodněných podmínek, je však více.

Příspěvek na hypotéky

Po několika letech, kdy byla státní podpora hypoték pro mladé lidi nulová, dává ministerstvo pro místní rozvoj možnost znovu si o ni říct. Žádost se podává přes hypoteční banku, u níž zájemce čerpá úvěr. Podmínkou je, aby žadateli bylo méně než 36 let. Pokud je zájemce o podporu ženatý nebo vdaná, musí věkovou podmínku splňovat i jeho partner. Pořizovaný dům nebo byt přitom musí být starší než dva roky. Uchazeč o podporu přitom nesmí vlastnit žádnou další nemovitost.

Příspěvek bude ve výši jednoho procenta z úroků hypotečního úvěru. Pro představu - na hypotéku ve výši 1,5 milionu korun na koupi rodinného domu se splatností na 10 let a s úrokovou sazbou 5,5 procenta činí státní podpora 734 korun měsíčně. V případě stejného úvěru, ale na 800 tisíc, by byl příspěvek 392 korun měsíčně.

Na jedno procento se příspěvek přepočítá i u stávajících příjemců podpory, kterým banka s novou fixací změnila úrokovou sazbu.

Příspěvek se vyplácí každý měsíc. Ministerstvo totiž nejdříve zjistí, zda žadatel uhradil splátku, a pak příspěvek poskytne. Při výpočtu výše příspěvku zohledňuje více faktorů: třeba dobu splatnosti hypotéky, délku fixace a výši sazby.

Více informací je možné nalézt na stránkách ministerstva pro místní rozvoj www.mmr.cz v sekci Bytová politika, Programy/dotace.

Úvěr s úrokem 2 procenta

090218_25p.jpg

O podporu na pořízení bydlení nebo na poplatky spojené s družstevním bydlením je možné požádat také Státní fond rozvoje bydlení (SFRB). Ten poskytuje mladým lidem do 35 let na pořízení bydlení úvěry s úrokem dvě procenta. Půjčka má přitom splatnost až 20 let a může dosáhnout výše 300 tisíc korun. Požádat o ni mohou manželé, z nichž aspoň jeden je mladší než 36 let nebo stejně starý, nezadaný člověk, který se sám stará alespoň o jedno dítě.

Splácení úvěru je přitom možné odložit až na dobu deseti let. Během nich příjemce splácí pouze úrok. Fond také může na žádost příjemce ze sociálních, rodinných a jiných závažných důvodů přerušit splácení až na dva roky. O tuto dobu se splatnost úvěru prodlouží.

Formuláře žádosti jsou žadatelům k dispozici na pracovištích SFRB, na ministerstvu pro místní rozvoj, v hypotečních bankách a stavebních spořitelnách. Podrobnosti o úvěru je možné najít na www.sfrb.cz v sekci Úvěr 300.

Bankovní úvěr

Vedle státních podpůrných programů je možné využít i komerční produkty. Prvním je běžný účelový bankovní úvěr. Úroky se zde pohybují zhruba od devíti procent. Bez ručitele je možné půjčit si i 600 tisíc korun.

Hypotéka

Daleko výhodnější pro pořízení bydlení jsou hypoteční úvěry. "Získat lze hypotéku již od 4,79 procenta u tříleté fixace," říká Petra Horáková-Krištofová, manažerka Asociace hypotečních makléřů. Další výhodou je možnost odečíst si úroky z hypotečního úvěru až do výše 300 tisíc korun od základu daně. Ročně tak na nich lze ušetřit i 45 tisíc korun.

Úvěr ze stavebního spoření

Úroky si lze odepsat i u úvěrů ze stavebního spoření. Navíc stát při spoření přispívá na každou novou smlouvu až třemi tisíci korunami ročně. Dosáhne na ně každý střadatel, který spoří ročně alespoň 20 tisíc korun. Výnosy pak nepodléhají 15procentní dani z příjmu. "Výhodou úvěrů ze stavebního spoření oproti hypotékám je, že u některých nemusíte ručit nemovitostí, ale potřebujete ručitele. Máte také mimořádné splátky zdarma," říká Eva Dušková z tiskového oddělení spořitelny Wüstenrot. Všeobecně jsou podle ní tyto úvěry oproti hypotékám výhodnější v případě nižších půjček s kratší splatností.