Firmy blízké podnikateli a příteli pražského primátora Pavla Béma Romanu Janouškovi mají mimořádné štěstí na lukrativní zakázky od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Podle zjištění HN jim státem ovládaná VZP loni vyplatila 120 milionů korun.

Na podzim 2008 získala zakázku za dvacet milionů agentura Medea Kultur, kterou Janoušek v 90. letech zakládal a jíž pomáhá s golfovými aktivitami. Medea Kultur pro VZP mezi školáky "bojuje" proti drogám.

Za podobnou práci už přitom VZP agentuře platí. V roce 2002 firma získala zakázku na téma "Prevence vzniku závislosti u dětí a mladistvých", která jí garantuje dvanáct milionů ročně.

K loňským dvaatřiceti milionům pro Medea Kultur je třeba připočíst osmdesát sedm milionů, které VZP platí za výrobu časopisu Svět pojištěnce. Ten má na starosti firma Ora Print - členkou dozorčí rady tam je Janouškova příbuzná Simona Steiningerová, Janoušek firmu vlastnil. Už v roce 2005 přitom vnitřní audit VZP uvedl, že magazín by se dal vyrábět podstatně levněji.

"Na všechny zakázky byla vyhlášena řádná soutěž," reaguje na pochybnosti o kontraktech mluvčí VZP Jiří Rod.

HN požádaly Romana Janouška o vyjádření, na SMS ale neodpověděl a telefon nezvedal.

Už několik let je zjevné, že marketingové výdaje státních podniků jako VZP, České dráhy či Lesy ČR jsou nepřehledné. Tajná služba loni upozornila, že státní reklamní zakázky mohou být využívány k financování politických aktivit.

Související