Balík deseti procent akcií, které energetická společnost ČEZ vykoupila od července 2007 do dubna 2008, přestane každým dnem existovat.

Firma již podala k rejstříkovému soudu návrh na snížení základního jmění, čímž celý proces zrušení akcií formálně završí. Během okamžiku se tak zvedne podíl státu na téměř 70 procent ze současných 63 procent. Firmě ČEZ samotné se navíc otevře možnost k dalšímu odkupu akcií.

Stát by si díky tomuto kroku mohl ze zisku ukousnout na tučných dividendách ještě více než doposud. A ostatním akcionářům by vyšší zájem o akcie na trhu mohl přinést příznivější ceny.

Žádný spěch...

Zatím to ale vypadá, že ČEZ na pilu s dalším odkupem, který už schválili akcionáři na loňské valné hromadě, netlačí. "Plán ohledně odkupu teď finalizujeme," říká finanční ředitel ČEZ Martin Novák s tím, že další postup zveřejní firma až v březnu. Na další odkup má ale ČEZ čas zatím jen do letošního prosince.

"Na trhu jsou přitom nyní příznivé podmínky, i cena nahrává dalšímu odkupu," tvrdí analytik J&T Bank Michal Šnobr. Minulý týden klesla cena akcie až na 666 korun. A i když během včerejška trochu vzrostla, stále je výrazně nižší než během předchozího odkupu. Kdy nešla akcie nikdy pod tisícovku a v některých dnech stála i víc než 1400 korun.

ČEZ ale zřejmě vyčkává, jak se zachová většinový vlastník. Na trhu se totiž spekuluje, že stát bude tlačit na ČEZ, aby v souvislosti s krizí vyplatil vyšší dividendy, než se dosud počítalo. A to by znamenalo méně peněz na další zpětný odkup. "Dividendovou politiku neměníme," tvrdí však Novák.

ČEZ nyní vyplácí akcionářům 50 až 60 procent zisku. Pokud bude dividenda uprostřed pásma, dosáhla by při očekávaném čistém zisku necelých 49 miliard rekordních 50 korun na akcii. Stát by si v takovém případě přišel na necelých 20 miliard.

Výhrady věřitelů

Zrušení akcií nejziskovější tuzemské firmě protáhli věřitelé, kteří měli k postupu firmy výhrady. Podle platné legislativy může společnost přistoupit ke snížení základního kapitálu až poté, co se vypořádá s připomínkami věřitelů. Dokud se nedohodne se všemi, o zrušení akcií nemůže být řeč. "Žádné komplikace již nyní neočekáváme," říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Více o tématu - čtěte ZDE

ČEZ se přitom musel vypořádat s požadavky zhruba desítky věřitelů, mezi nimiž byly finanční a státní instituce. Podle Kříže požadovaly hlavně informace, protože zrušení vlastních akcií není v Česku běžná věc. "Vysvětlovali jsme podstatu, co to znamená, jaké to má právní důsledky vně firmy - žádné," dodává Kříž.

ČEZ podniká anabázi s výkupem akcií hlavně kvůli vylepšení kapitálové struktury. Ve srovnání se srovnatelnými evropskými energetikami má totiž nízký poměr dluhu k základnímu kapitálu, a to snižuje hodnotu firmy pro akcionáře. "Třeba v Americe je docela běžné, že firma skupuje vlastní akcie a následně je zruší. V Česku to ale nebylo zvykem a ČEZ byl průkopníkem," říká analytik Cyrrus Jan Procházka.

090210_13ap.jpg