Současným penzijním fondům v Česku zatím nová konkurence nepřibude. Ještě loni se přitom zdálo, že brzy vzniknou dva nové - Atlantik a Slavia. Jenže jejich rozjezd se zadrhl již na samém počátku - na opatrném přístupu České národní banky, která rozhoduje o udělení licence. Zároveň jim situaci komplikuje vývoj na finančních trzích a očekávaná změna zákona.

"Naše firma se v závěru loňského roku rozhodla, že bude pokračovat v přípravách na zahájení činnosti nového penzijního fondu poté, co dojde k vyjasnění legislativního rámce a k nastartování nového růstu kapitálových trhů," řekl HN Pavel Sehnal, majitel SPGroup, která chce vstoupit na trh se svým PF Slavia.

Pavel Němec, generální ředitel finanční skupiny Atlantik, z impéria podnikatele Karla Komárka v rozhovoru pro agenturu ČTK uvedl, že Atlantik má stále zájem provozovat penzijní fond. O získání licence České národní banky usiluje již takřka rok.

"Od ČNB jsme dostali již čtvrtou výzvu k doplnění podkladů. S ohledem na snižující se rozsah dotazů doufáme, že již nejsme daleko od rozhodnutí o přidělení licence," řekl Němec.

Rozhodne vývoj finančních trhů

Ani očekávané zdárné dokončení licenčního procesu u ČNB ale nemusí vést k zahájení činnosti fondu ještě v letošním roce. Rozhodující bude podle Němce vývoj finančních trhů. Podobně reaguje i Sehnal. "Rádi bychom zahájili činnost penzijního fondu poté, co se na kapitálových trzích objeví první znaky dlouhodobého oživení," řekl. Podle informací HN však Sehnalova SPGroup svou žádost o licenci pro PF Slavia loni stáhla.

Němec věří, že Atlantik získá licenci nejpozději ve druhém čtvrtletí letošního roku.

ČNB přitom žádost Atlantiku posuzuje již téměř rok. Pro srovnání, vyřízení licence posledního nováčka na trhu PF Aegon, který vznikl v červnu 2007, trvalo necelé čtyři měsíce.

Němec ostatně připustil, že museli svůj obchodní plán předělávat. "Obchodní plán byl vypracováván koncem roku 2007. Situace na finančních trzích se loni dramaticky změnila. Museli jsme předělávat náš obchodní plán na základě aktuálního vývoje na trhu."

ČNB zveřejní až pravomocné rozhodnutí

Centrální banka průběh schvalování nekomentuje. "ČNB není oprávněna poskytovat informace o konkrétních subjektech či vedených správních řízeních," řekl HN její mluvčí Pavel Zúbek s tím, že na svém webu zveřejňuje až výsledky pravomocných rozhodnutí.

Jak dále dodal, podle zákona o penzijním připojištění se státním příspěvkem má ČNB na rozhodnutí šedesát dní. Pokud navíc žádost nemá předepsané náležitosti, vyzve ČNB k jejich odstranění, a to i opakovaně. "Správní řízení se v takovém případě přerušuje a původní 60denní lhůta se adekvátně prodlouží," uvedl Zúbek.

Celý sektor penzijních fondů v nyní čeká na novou právní úpravu. Tu Ministerstvo financí slibuje co nejdříve. Spočívá mimo jiné v oddělení majetku současných fondů od majetku akcionářů. Měla by také zbavit fondy povinnosti dosahovat každoročně zisku.

Více o tématu - čtěte ZDE

Například Aegon loni sice získal 40 tisíc nových klientů, ale stále není v kladných číslech. "Ve ztrátě bude ještě nejbližší dva až tři roky. Ta se ale bude snižovat," říká Vladimír Bezděk, šéf Aegonu. Kdo mu svěřil peníze se ale o ně bát nemusí. Ztrátu musí ze zákona dorovnat akcionář.

Loňský pád akciových trhů přitom podle odborníků přinese historicky nejnižší zhodnocení.

090130_22p.jpg