- V létě se očekává cena benzinu kolem 25 korun za litr
- Spekulanti začali nakupovat ropu, výhledově počítají se zdražením až na 80 dolarů za barel


Firmy, které nyní šetří každou korunu, by se měly připravit na to, že končí doba zlevňování pohonných hmot. Ceny na hranici 21 korun z počátku roku byly zřejmě i nejnižší pro následující měsíce.

Ropa se sice v těchto dnech drží na příznivých hodnotách nad 40 dolary za barel, ale výhodnějším nákupům benzinu a nafty u pump pro nejbližší dny nepřeje oslabující koruna. V létě pak můžeme podle mínění analytiků i lidí z branže čekat, že benzin zdraží k cenám kolem 25 korun.

Dražší dolar

Za posledních 14 dnů zdražil nejprodávanější Natural 95 v průměru o korunu a třicet haléřů na sobotních 23,60 koruny a nafta zhruba o korunu na 24,93 koruny. Nebýt dnes oslabující české koruny, mohli se řidiči těšit na lacinější nákupy.

Pro velkoobchodní ceny je totiž určující dolarová hodnota paliv na rotterdamské burze a její přepočet na českou měnu. Ta přitom pod tlakem ekonomické situace v minulých dnech oslabila až na hranici 22 korun za dolar.

"Cena ropy se v následujících měsících bude podle mne držet v rozmezí mezi třiceti a padesáti dolary. Nebýt oslabující koruny, ceny benzinu by se postupně stabilizovaly," popisuje současnou situaci Otakar Šruma z velkoobchodní společnosti G7. Odhaduje ale, že minimálně v nejbližším měsíci benzin výrazněji zdražovat nebude.

Situace je přesně opačná než v polovině loňského roku. Tehdy naopak posílení koruny - vůči dolaru až pod hranici 15 korun - alespoň zčásti zmírnilo dopad tehdy téměř stopadesátidolarové ceny ropy na české pumpaře. I tak stál tehdy benzin přes 32 korun a nafta ještě o dvě koruny více.

Takové ceny podle analytiků ale letos nehrozí. Soudí, že benzin může stát v létě kolem 25 korun, nafta o korunu až dvě více. "S vyšší než touto cenou letos moc nepočítám," říká Šruma.

Zmatek na trzích

"Na trzích teď panuje obrovský zmatek, takže těžko cokoliv odhadovat na delší období. Ale hranice 25 korun u benzinu je letos reálná," přidává se analytik Jan Procházka z makléřské společnosti Cyrrus.

"Vliv oslabující koruny na ceny u českých pump bude pokračovat i v nejbližších dnech. I kdyby ropa zlevnila, ceny pro tuzemské řidiče budou stagnovat," prorokuje analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Zásoby v USA a spekulanti

Tlak na propad ceny ropy znamenala minulý týden zpráva o stavu zásob v amerických skladech. Zatímco analytici v anketě agentury Reuters čekali zvýšení zásob o 1,4 milionu barelů, realita výrazně předčila očekávání.

Zásoby ropy ve Spojených státech USA vzrostly o 6,1 milionu na 332,7 milionu barelů. Podobně se zvýšily i zásoby benzinu o 6,5 milionu na 220 milionů barelů, zatímco trh čekal růst o 1,6 milionu barelů.

O tom, že lze ale v dalším období počítat spíš s růstem cen ropy, svědčí také současné horečné nákupy milionů tun černého zlata a jejich uskladňování do obřích tankerů v přístavech po celém světě.

Výhledově se počítá s cenou v rozmezí mezi 60 až 80 dolary za barel a s růstem počítají i spekulanti, kteří dnes ropu ve velkém nakupují.

090126_16_2.gif
Související