Generálnímu řediteli České televize Jiřímu Janečkovi sice končí funkční období, z kanceláře se ale zřejmě stěhovat nebude.

Rada České televize uvažuje o tom, že ředitele vybere už na jaře, tedy dřív, než Janečkovi uplyne mandát. "Vím o tom. Je to věc rady a do jejích pravomocí nemůžeme zasahovat," říká poslanec ODS a člen mediální komise Petr Pleva.

Více o situaci v ČT

Zdánlivá technikálie přitom může být zásadní. V květnu totiž vyprší volební období pěti, tedy třetiny členů rady a zatím vůbec není zřejmé, kdo je nahradí. Současná rada je Janečkovi nakloněna, pro výsledky jeho práce hlasuje 10 až 12 radních. Ti samí mu také schvalují pravidelně nemalé finanční odměny za to, jak dobře televizi vede. Je proto pravděpodobné, že by ve funkci Janečka potvrdili.

Favorit jarní volby

Ke zvolení generálního ředitele je třeba 10 hlasů. Janečkovi příznivci tak mají nyní dost hlasů na to, aby současný ředitel svoji pozici obhájil. Navíc Janeček je zatím jediný, kdo na pozici ředitele chce kandidovat.

"Pokud by se volilo dřív, jsou skutečně poměry v radě takové, že si umím představit vítězství pana Janečka," odhadl jeden ze členů rady Jiří Voráč, který patří mezi největší kritiky současného ředitele.

Radní se sice ještě nerozhodli, kdy ředitele vyberou, už si ale nechali vypracovat právní analýzu, ve které se mimo jiné ptají, zda je možné ředitele volit dřív. "Analýza řekla, že to není v rozporu se žádným zákonem, a já bych se k takové variantě přikláněl," říká předseda rady Jiří Baumruk. Posudek mimochodem vypracovala Zdena Hůlová, která sama dřív v Radě ČT působila.

Pokud bude ředitele volit rada v novém složení, výsledek lze těžko odhadnout. Sněmovna bude nové radní volit zřejmě na červnové schůzi. A o posty radních se strhne tradiční boj - politické strany se snaží mít v radě co největší vliv.

A právě na to se odvolávají ti radní, kteří chtějí jarní volbu. Podle nich hrozí, že by se volba ředitele mohla zdržet i o několik měsíců, a televizi by tak údajně hrozila nestabilita.

"Já s tím nesouhlasím. Ostatně i ona analýza říká, že to sice není protizákonné, ale že to zřejmě vyvolá kritiku," říká člen rady Milan Uhde.

Hádky okolo volby ředitele ČT jsou pravidlem. Tentokrát se navíc nové vedení bude vybírat necelý rok před volbami do sněmovny, a politické strany proto pečlivě sledují, kdo bude řídit největší veřejnoprávní médium.

Janečkova éra

Janeček je v čele televize už šest let, na veřejnosti ale vystupuje jen minimálně. Televizi přebral v roce 2003 po letech nestability, kdy se její vedení měnilo každý rok a kdy se stále ještě potýkala s následky takzvané televizní krize z Vánoc 2000. Janeček ale krizi překonal. Dokázal také rychle stabilizovat rozpočet, jehož schodek se při Janečkově nástupu blížil čtyřem stům milionů.

Za Janečkova vedení televize spustila dva nové kanály a podařilo se prosadit ve sněmovně velké zvýšení koncesionářských poplatků. Navíc se začalo pracovat na přechodu na digitální vysílání. Během šesti let na Kavčích horách měl ale Janeček i slabé chvíle.

Třeba tu, když vyšlo najevo, že jeho blízký spolupracovník a vrchní ředitel František Lambert byl tři a půl roku ve funkci v rozporu s lustračním zákonem, neboť byl příslušníkem Lidových milicí. Rada za to Janečkovi udělila důtku. Janeček má potíže i s výběrem ředitele brněnského studia ČT. Za pět let se na tomto postu vystřídalo pět lidí.

Související