Pokud se chystáte letět do Indie, obrňte se trpělivostí. Tamní dvě mezinárodní letiště měla totiž loni nejvíce zpožděných příletů ze všech letišť na světě. Vyplývá to ze studie americké společnosti Flightstats, která mimo jiné monitoruje lety v reálném čase.

Z 200 sledovaných světových letišť dopadla nejhůře mezinárodní letiště v indické Mumbaji a Dillí a v marocké Casablance.

Na první příčce se umístilo mezinárodní mumbajské letiště, které je nejrušnějším letištěm v celé Indii. To zaznamenalo pouhých 50 procent včasných příletů, píše renomovaný časopis Forbes. Letišti nepomohla vylepšit skóre ani nová přistávací dráha, která byla postavena loni v listopadu a jež měla urychlit přistávání letadel.

O moc lépe nedopadlo mezinárodní letiště v indické metropoli Dillí, které v roce 2007 přepravilo 23,3 milionu cestujících. Stejně jako mumbajské letiště se i tento vzdušný přístav snaží vylepšit svůj provoz. Loni v říjnu se například v Dillí postavila nová vzletová a přistávací dráha a v roce 2010 se má dokončit nový terminál.

Proč mají indická letiště nejvíce zpožděných letů? Podle vedení letiště v Bangalore, které bylo otevřeno teprve loni v květnu, je na vině především hustý letecký provoz v místě odletu.

Dobře nedopadlo ani letiště v marocké Casablance, které před dvěma lety přepravilo 5,9 milionu pasažérů. Tamní letiště zaznamenalo jen necelých 54 procent včasných příletů.

V první desítce letišť se zpožděnými přílety nefiguruje žádné z Evropy. Mezinárodní letiště v Praze-Ruzyni loni zaznamenalo 77,31 procenta včasných příletů. Je na tom tedy o něco lépe než vídeňské letiště se 76,84 procenta. Obří frankfurtské letiště mělo 73,85 procenta včasných příletů.

Podle mluvčí Evropské agentury pro bezpečnost letového provozu (Eurocontrol) Kyly Evansové se na zpožděných příletech na evropských letištích podepisuje hustý vzdušný prostor a přeplněné přistávací dráhy.

Včasné přílety mohou cestujícím zaručit letiště v Jižní Koreji a Japonsku. Tři velké jihokorejské letištní přístavy se umístily na prvních příčkách. "Zlatou medaili" si drží letiště ve městě Jeju.

Například letiště v Soulu bylo loni vyhlášeno třetím nejlepším na světě. Vyplývá to z ankety o nejlepší letiště, kterou uspořádala londýnská firma Skytrax. Letiště se pyšní golfovým hřištěm a jeho webové stránky nabízejí různé aktivity podle toho, kolik hodin musí cestující na letišti strávit.

Letiště v japonské Ósace, které se dostalo na čtvrtou příčku, má jen jeden terminál, který je ale nejdelší na světě - 1,7 kilometru.

090116_21b.jpg