Nejméně do poloviny roku budou klesat ceny bytů v panelových domech na sídlištích, a to až o 20 procent. Zlevňovat se budou i byty z nových projektů, které se dosud neprodaly. A levnější budou i byty v předprodeji, tedy v objektech, které secentral_group_pitkovice_192.gif teprve začnou stavět. Na tomto výhledu se shodují developeři i realitní makléři.

"Cítíme zřetelný propad zájmu kupujících. Mnoho majitelů stále žije v představě, že prodají své byty za částky z loňského léta. Ty jsou na dnešní trh ale příliš vysoké," uvedl Pavel Řehulka z Realitního centra v Olomouci.

Jeden z největších bytových developerů v zemi, společnost Central Group, nabízí v zimním výprodeji do konce ledna bydlení o 200 tisíc až 500 tisíc korun levněji. Jde o dosud neprodané byty v pražských projektech Pitkovice, Stodůlky, na Zahradním Městě či ve Zdibech u Prahy. Nižší zaváděcí ceny jsou i u bytů, které Central Group teprve začíná stavět například v pražských Letňanech nebo na Zličíně.

"Loni jsme dokončili více než tisíc bytů a rodinných domů, polovina z nich je již předána klientům. Letos předpokládáme zhruba stejný rozsah výstavby, s plošným zlevňováním však v současné době nepočítáme," uvedla Veronika Ježková, cenová analytička společnosti Central Group.

Vánoční pětiprocentní slevy ještě do konce týdne nabízí developerská firma Finep, která loni v Praze dokončila 472 bytů. Letos jich chce postavit téměř čtyři sta a dalších pět set v Bratislavě.

"Příležitostné slevy jsme využívali už v minulosti a budeme v nich pokračovat, například v únoru na pražské výstavě Bydlení," řekla mluvčí společnosti Finep Pavla Temrová.

Firma Ekospol, která na pražský trh letos dodá 550 nových bytů, se slevám brání.

"Při dokončení hrubé stavby máme prodány čtyři pětiny bytů, zlevňovat tedy nebudeme. Klientům ale nabízíme bonusy jako například rok pojištění bytu zdarma či bezplatně předzahrádky k přízemním bytům," řekl Karel Zeman, ředitel prodeje nemovitostí firmy Ekospol.

Stejně jako Ekospopl odmítají přímé slevy i jiní developeři. Zájemce o byty však lákají dodatečnými benefity. Například společnost Skanska Reality nabízí v jednom ze svých projektů šek na kuchyň v hodnotě až 150 tisíc korun pro prvních třicet kupujících. Developer Orco zas zlevňuje garážová stání nebo sklepy.

"Je zřejmé, že byty se zlevňují. Ceny nemovitostí obecně narazily na svůj strop. Ceny nových bytů ve většině developerských projektů jsou podle mého názoru nadhodnoceny, a to zhruba o 15 až 25 procent," uvedl Radim Koliba, ředitel realitní kanceláře Hot Reality Plus. "Situace se však může neustále měnit. Podstatnou roli sehraje ochota bank půjčovat na bydlení a rovněž ochota developerů snížit ceny," dodal Koliba.

"Investiční příležitostí i letos zůstávají pozemky, kvalitní novostavby, byty v centrech větších měst či startovací byty," připomněl Aleš Budín, ředitel realitní kanceláře AAAbyty.cz.

Související