Velkou nadějí do nového roku je ropa. Zatímco v loňském roce ceny dopravy šponovala vzhůru, letos by mohla přispět k jejich pádu.

Benzin i nafta jsou nejlevnější za poslední čtyři roky. O mnoho lépe letos již pravděpodobně nebude, tak draho jako bylo loni však podle analytiků rozhodně také ne.

"Očekáváme stabilizaci cen ropy kolem čtyřiceti až šedesáti dolarů, a v druhém pololetí pak možný růst," říká analytik společnosti Colosseum Štěpán Pírko. Návrat nad sto dolarů však letos na trhu neočekává téměř nikdo.

Největší prostor ke zlevňování tak mají autobusoví a letečtí dopravci. Ti poslední roky s ohledem na rostoucí ceny pohonných hmot zdražovali. Dnes, kdy stojí nafta kolem 24 korun, jezdí stále řada dopravců za ceny, které si prosadili kvůli naftě za 35 korun. Od prvního března bude zlevňovat Student Agency. "O kolik, to zatím nevíme, ale rozhodně zlevníme," říká šéf společnosti Radim Jančura.

Firmy si budou letos užívat levnou dopravu svého zboží. Konkurence mezi dopravci a pokles poptávky vedly k tomu, že někteří dopravci jezdí i pod náklady, jen aby zaplatili splátky leasingu na své vozy. "Železnice ale s cenami dolů nejde, podíl silniční dopravy tak může dál růst," komentuje současnou situaci šéf logistické firmy Čechofracht Miroslav Chytil.

Související