Na slevy se letos nebude muset čekat až do Vánoc. Zimní výprodeje začaly tuto sezónu už po Štědrém dni a teď se přidávají i obchody, kde dominuje i jiné zboží, než jen to sezónní. "Výprodej skladů začne osmého ledna, nabídka bude ale u jednotlivých prodejen individuální, podle toho, co budou mít navíc," vysvětluje šéf Datartu Pavel Sláma.

Právě elektronika je jedním z nejrychleji zlevňovaných druhů zboží. Může za to rychlý technologický vývoj. Podle Českého statistického úřadu klesla cena průměrné barevné televize za dva roky o dva tisíce korun. Stejně padaly například i ceny digitálních fotoaparátů a elektroniky celkově.

Loňský rok se staly hitem LCD televizes úhlopříčkou přes osmdesát centimetrů a cenou kolem deseti tisíc. Mohl za to především nástup digitálního vysílání. V obchodech s počítači zase trhaly rekordy lehké a přenosné notebooky, jejichž cena se dostala pod hranici deseti tisíc. To byla o Vánocích roku 2007 ještě cena z říše snů.

Podle internetových obchodníků kupovali Češi o Vánocích hlavně notebooky a nejvíce právě malé a levné netbooky. Podle marketingového šéfa obchodu Alza.cz jsou kromě notebooků populární i GPS navigace a herní konzole jako je například Xbox 360 od Microsoftu. Samotná Alza očekává za loňský rok rekordní tržby tři miliardy. Přitom na internetu se prodá podle odhadů kolem osmi procent veškeré elektroniky.

Asie zlevňuje sama

Podle Pavla Slámy za neustálým zlevňováním elektroniky stojí samotní výrobci. "Stále se staví továrny nových generací, které vždy znásobí kapacitu stávající generace. Tím klesá i cena.

Třeba Panasonic staví v Ósace továrnu na plazmy, jejíž výkon bude stejný, jako je současná kapacita trhu," vysvětluje Sláma a potvrzuje, že není jednoduché určit, kam až ceny klesnou.

"Najednou bude na trhu k dispozici jednou tolik televizorů co dnes. Televize se stane konzumním zbožím, změní se cyklus obměny. Lidé se budou rozhodovat podle designu a barvy. Vývoj jde neustále dopředu, za chvilku budou na trhu televizory tlusté jen pár milimetrů," říká Sláma.

České ceny jsou normální

Podle něj nejsou ceny elektroniky v tuzemských obchodech zásadně nižší ani zásadně dražší.

"Levnější než Česko je ale například Slovensko. I tady jsou však rozdíly zhruba čtyři procenta. Například při srovnání kamer bylo Česko výrazně levnější než Francie. Kde však stále vidím obrovský rozdíl, to jsou Spojené státy," dodává Sláma.

Související