Když člověk tuší, že nedostane výplatu, protože má zaměstnavatel problémy, je to úplně něco jiného, než když peníze na účet opravdu nedorazí. Hořké poznání zakusila loni v říjnu Petra Knyplová z Poděbrad jako všichni zaměstnanci místních Skláren Bohemia.

"Peněz nebylo nazbyt, protože jsme před nedávnem měnili okna. A nedlouho předtím byla mým příjmem mateřská. Takže když nepřišla výplata, vyhodnotili jsme, co je nutné zaplatit hned a s čím počkáme," vypráví Petra Knyplová. V nejhorším nám pak pomohla půjčkou má sestra a rodiče.

Naděje a varování

Petra Knyplová, dvaačtyřicetiletá absolventka Vysoké školy ekonomické v Praze, pracovala na obchodním oddělení poděbradské sklárny jako referentka odbytu.

Za první signál, že s firmou není všechno v pořádku, považuje odstavení velké vany, v níž se taví sklovina. Stalo se tak loni v červnu. Tím klesla produkce sklárny o více než polovinu. Lidé ve výrobě takových odstávek už předtím zažili víc kvůli rekonstrukci van. Mnozí ale nevěřili, že tentokrát byl důvod odstávky vážnější s ještě vážnějšími následky. Není ale divu, sklárny mají 130letou historii, je to polostátní firma. "Na obchodním jsme si ale už tehdy řekli, že to je asi konec," vzpomíná Petra Knyplová.

Už předtím měly sklárny problém s vývozem do Ameriky kvůli sílící koruně vůči dolaru. Nicméně podařilo se distribuci nasměrovat na východ. "S tímto regionem jsem přímo pracovala a viděla jsem, že je o zboží stále zájem. Naděje na zachování odbytu, a tedy i výroby, tu byla," vypráví.

Na druhou stranu vnímala, že sklárna má vážné problémy se splácením subdodavatelům. "Dlužili jsme třeba za kartony. Pro vedoucího kartonáře to byl velký a dlouhodobý problém. Ale stále se s ním potýkalo jedno oddělení, které navzdory situaci vždy urgentní zakázky dokázalo vyřídit," říká Petra Knyplová. Dodává, že problémy skláren nezpůsobila finanční krize, jak se psalo v médiích, byly dlouhodobějšího rázu.

Sklárny Bohemia se kvůli nedostatku provozního kapitálu od 22. září 2008 ocitly v insolvenčním řízení. Na jejich majetek byl vyhlášen konkurz. Zaměstnanci nedostali zaplaceno za září, odbory doufaly v pomoc státu. Nedostavila se. Nepřišla ani výplata za říjen. Petra Knyplová přestala doufat, že by mohla dostat odstupné. Okolnosti ji donutily, aby raději chození do práce "zadarmo" ukončila. Udělala tak v polovině listopadu - jako mnozí pracovníci skláren. Přihlásila se na úřad práce a začala zaměstnání aktivně hledat sama. Místo výplaty má doma od října už jen výplatnice, na nichž je vyčíslena mzda i odstupné. Celkem jde o šest měsíčních platů. Nemyslí si ale, že peníze uvidí. "Když si vezmu celou tu částku, na kterou mám za svou odvedenou práci nárok, říkám si, kolik let jsme ji spořili synovi na stavebním spoření," podotýká.

Podpora nejbližších

Vánoce nebyly tak štědré jako dříve, ale veselé - Petra Knyplová už věděla, kam nastoupí zpočátku nového roku. "Pomohlo mi doporučení známého," přiznává s tím, že není nad udržování kontaktů s lidmi, s nimiž si rozumíte. "Už když se v médiích objevily negativní zprávy o sklárnách, mailovali známí, že mi drží palce. Někteří přišli i s tipem na místo. Třeba kamarádka učitelka volala, že můžu u nich učit angličtinu a češtinu."

Podpora pomohla zejména v době, kdy nebylo nic jisté. "Víte sice o nabídkách, ale dokud nemáte v ruce smlouvu, klidní nejste," říká Petra Knyplová. Aby zaplašila obavy, vypracovala si na každý den plán činností. Rozhodla se posílit zdraví, které kvůli práci zanedbávala. Trávila víc času s dětmi. "Přesto je dnes, myslím, rodina ráda, že svou pozornost nebudu upínat jen na ni," směje se. Damoklův meč ale nad příjmem rodiny visí stále. Pan Knypl dělá obchodního zástupce ve firmě dodávající autodíly. A je otázka, jak se těmto firmám povede.

09011901.jpg