- V rubrice HN si firmy nejčastěji stěžovaly na složité zákony a vyhlášky

- Podnikatele trápí i nejistota spojená s proměnlivým kurzem české koruny

Otakar Schön

Poslední měsíce roku 2008 přinesly českým firmám i podnikatelům řadu nových problémů. Ekonomická krize se na první pohled stala největší hrozbou pro podnikání. Ztížený přístup k úvěrům a jejich vyšší cena ale zdaleka nejsou největší bariéry, se kterými se podnikatelé každodenně potýkají. "Podnikání v České republice dlouhodobě komplikuje zejména přebujelá byrokracie a v poslední době také příliš rychlý růst cen energií," upozorňuje prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Pomalý úřední šiml


Rubrika Hospodářských novin, nazvaná Komplikace v podnikání, už půl roku sleduje konkrétní problémy, se kterými se potýkají menší i velké české firmy. Řada z nich upozorňuje na mnoho papírování a neefektivní komunikaci s úřady. Na stohy papírů a nepřehlednou soustavu vyhlášek a nařízení si stěžují i podnikatelé v průzkumu, který v říjnu pro Hospodářské noviny vypracovala Hospodářská komora dotazováním mezi 470 českými firmami.

Řada podnikatelů po státní správě vyžaduje větší podporu elektronické komunikace a lepší sdílení informací mezi jednotlivými úřady. Firmy přitom pozitivně hodnotí například letos spuštěný systém kontaktních míst CzechPoint, který usnadňuje získávání řady dokumentů.

Problém se ale skrývá v propojení CzechPointu s agendami jednotlivých úřadů. "Přes systém CzechPoint mi nedávno na poště vystavili výpis z rejstříku trestů - opravdu na počkání! Když jsem jej ale odevzdal na úřadě, kde si výpis založili do papírové kartotéky, neměl jsem daleko k zoufalství," stýská si Otta Matoušek, marketingový ředitel IT firmy S&T CZ.

Robert Prokeš, jednatel firmy Ignum, si stěžuje podobně. Vadí mu například nutnost instalovat zastaralý software pro komunikaci s Českým statistickým úřadem.

Nutnost hlásit změny v podnikání na tři různé úřady pak dokonce získala nominaci na titul Absurdita roku 2008. Anketu vyhlašují HN v rámci soutěže Firma roku.

Zvláštní kategorií byrokratických komplikací představují podle podnikatelů výběrová řízení státních organizací a místních samospráv. "Kdo se poprvé uchází o státní zakázku, musí počítat s tím, že 95 procent času stráví dokládáním nejrůznějších dokumentů. Přesto nemá jistotu, že jej hodnotící komise nevyřadí právě kvůli nesplnění nějakého formálního požadavku nebo absenci požadované listiny," říká Antonín Mrkva, Business development director firmy Orbit. Společnost, ve které pracuje, se kvůli nesprávnému postupu úředníků při výběrovém řízení tři roky soudila. Kauzu nakonec vyhrála u Nejvyššího správního soudu.

Finanční trable v Česku


První polovina roku 2008 se nesla v duchu protestů podnikatelů proti příliš silné koruně, která omezovala konkurenceschopnost českých firem v globální ekonomice. Současný vývoj kurzu české měny dřívější nářek podnikatelů do značné míry odstranil. Přišla ale potíž v podobě nedostupných podnikatelských úvěrů a obecného zdražení peněz pro rozvoj podnikání. Na nejistotu vyplývající z velkých výkyvů kurzu koruny upozornil hned v prvním vydání Komplikací v podnikání Josef Kotrba, řídící partner pro trhy Deloitte ČR. "Nejde o to říkat si, kdo na kurzu koruny v danou chvíli vydělává a kdo prodělává. Jde o to přiznat si, že jsme součástí evropského prostoru. Fakt, že ještě nemáme euro, vyvolává nejistotu. Nejen pro firmy, které jsou bity dnes, ale také pro občany, kteří na tom mohou být podobně v budoucnu," říkal prozíravě už v červnu v rubrice HN Josef Kotrba.

Finanční problémy nezpůsobuje pouze neochota bank poskytovat úvěry bez ohledu na snižování sazeb ČNB. Národním sportem stále je zpožděné placení faktur, ke kterému často sahají i firmy, které mají na účtech peněz dostatek. Celý problém často ústí v druhotnou platební neschopnost a konec činnosti některých podniků.

"Kvůli druhotné platební neschopnosti odešel z českého trhu druhý největší dodavatel českého dialyzačního trhu. Mateřský mezinárodní koncern ho právě v důsledku druhotné platební neschopnosti hodil raději přes palubu," připomíná Martin Kuncek, výkonný ředitel zdravotnické společnosti B. Braun Avitum.