- Vánoční komedie letí, i v Česku se z nich staly evergreeny televizního programu

- Letos se diváci dočkají i Lásky nebeské


Vánoční romantika je jedním z tradičních hollywoodských vývozních artiklů. Rok co rok se v prosinci v kinech i televizi objeví nějaký nový vánoční film. Recept na úspěch je jednoduchý: téma musí být svátečně zasněžené, v hlavní roli některá z hollywoodských hvězd, a zaručen je nejen rozsvícený stromek, ale také happy end.

Tržby v kinech producentům lákavě doplňuje i vysoká sledovanost v televizi. Hollywoodské filmy s vánočním tématem jako Zatímco jsi spal v hlavní roli se Sandrou Bullockovou, Láska přes internet s Tomem Hanksem a Meg Ryanovou, vánoční Zázrak na 34. ulici, komediální Rolničky, kam se podíváš nebo fantaskní Grinch podle slavné předlohy amerického pohádkáře vystupujícího pod pseudonymem Dr.Seuss, v němž hlavní roli v režii Rona Howarda ztvárnil Jim Carrey, jsou už klasikou, kterou si nenechají ujít ani čeští diváci. Ve svátečním programu samozřejmě nechybějí ani letos.

Christmas is All Around...

Největší pozornost diváků fandících romantice pod vánočním stromkem zřejmě už dnes večer vzbudí slavný britsko-americký film Láska nebeská.

Komedie, která šest předvánočních týdnů rafinovaně proplétá osudy několika hrdinů, se setkala v roce 2003 nejen s nadšením diváků a tržbami přesahujícími čtvrt miliardy dolarů, ale nadchla i kritiku. Teď si ji mohou připomenout i čeští diváci, prima ji vysílá dnes v devět večer. Úspěch je zaručen.

Za snímkem z produkce britského studia Working Title stojí Eric Fellner, Tim Bevan a především režisér a scenárista Richard Curtis, podepsaný pod komediemi o Deníku Bridget Jonesové, snímkem Notting Hill či skeči Mr. Beana. Stejnou atmosférou dýchá i Láska nebeská.

V ní se navíc sešlo hvězdné herecké obsazení v čele s Hughem Grantem v roli mladého sarkastického britského ministerského předsedy, který se zamiluje třicet vteřin poté, co poprvé vstoupí do úřadu na Downing Street 10, a Colinem Firthem coby introvertním spisovatelem.

V dalších rolích září například Keira Knightleyová, Emma Thompsonová, Alan Rickman či Rowan Atkinson, neodolatelnou roli vyžilého rockera, který prožívá triumfální comeback díky vánoční coververzi písně Love is All Around, pak ztělesnil Bill Nighy.

Vedle zdařilé britské vánoční romance se ovšem čeští diváci dočkají i porce nefalšované hollywoodské vánoční animace. Lahůdkou pro fajnšmekry je první vánoční speciál o zlobru Shrekovi, nazvaný v českém překladu Shrekoleda (v originále Shrek the Halls). Ten připravili tvůrci ze studia DreamWorks přímo pro televizní obrazovky. Půlhodinový příběh těžící ze známých vánočních příběhů popisuje Shrekovy přípravy "typických zlobřích Vánoc" - které samozřejmě naruší známé postavičky jako Oslík, Kocour v botách, Perníček a další. Nova Shrekovu vánoční pohádku vysílá na Štědrý den v šest hodin odpoledne.

Ještě předtím se fanoušci počítačové animace mohou pokochat kouzelným Polárním expresem. Televize Prima jej vysílá na Štědrý den ve 13.50 odpoledne. Vánoční film režiséra Roberta Zemeckise využívá inovační 3D animační metodu přenášející pohyby herců do počítače, kdy vzniká jejich stylizovaná kopie. Výpravčího kouzelného vlaku, který veze děti na severní pól za Santa Clausem, tak ztvárnil v tomto filmu Tom Hanks.

Vánočních nápadů přibývá

Hollywoodských vánočních filmů přitom do kin přichází stále víc. Není divu - v hektickém předvánočním období zabírají víc než akční velkofilmy. Předloni slavily v kinech úspěch například romantické Prázdniny (v originále spíše Svátky), v nichž si Kate Winsletová a Cameron Diazová na Vánoce navzájem vyměnily své domovy, letos v kinech na celé čáře triumfuje nejen animovaný (a poněkud infantilní) Sobík Niko, ale především hollywoodská romance Čtvery Vánoce s Reese Witherspoonovou, která se i v konkurenci bondovek či eposu Austrálie v USA hned po premiéře vyšvihla na první místo v žebříčku nejnavštěvovanějších filmů.

081223_11ap.jpg

Související