- Polovina českých firem svým zaměstnancům v příštím roce platy nezvýší

- Uchazeči o práci zreálňují svá platová očekávání


Průměrný plat v České republice je dnes 23 144 korun. Až dosud částky na výplatních páskách každoročně skokově rostly. S tím však bude v příštím roce konec. Podle nedávného průzkumu Hospodářské komory polovina českých firem počítá, že v příštím roce platy zmrazí a čtvrtina podniků se dokonce chystá rozdávat výpovědi.

Zatímco dosud se firmy doslova praly o každou duši a své zaměstnance často finančně oceňovaly víc, než čemu odpovídaly jeho schopnosti, teď už nové lidi tolik nepotřebují. "Jednoznačně se zpomalil nábor lidí v podstatě napříč všemi segmenty. V rámci naší agentury vidíme pokles pracovních nabídek o třetinu," potvrzuje Milan Novák z personální agentury Grafton. Lepší vyhlídky přitom nepřinese ani příští rok. Automobilky či dodavatelé do automobilového průmyslu totiž nábor téměř zastavili. Zatímco nyní je podle průzkumu Merces průměrný plat konstruktéra v automobilce téměř třicet tisíc korun, jeho nově příchozí kolega si tolik rozhodně nevydělá. Pokud dnes někdo na tuto pozici vůbec nějaké posily hledá, nabízí startovací plat v rozmezí dvaceti až pětadvaceti tisíc korun.

Uchazeči o práci jsou si toho vědomi. "Už nyní máme signály od firem, že zájemci o práci zreálňují svoje platová očekávání a jejich ochota k platovým kompromisům je při pohovorech mnohem vyšší," říká Dalibor Jakuš, jednatel společnosti Profesia, která provozuje webový portál Práce.

Česko čeká největší propouštění za deset let. Taková doba rozhodně zvyšování platů nenahrává. Snad poprvé v historii jsou proto i předáci odborových svazů ve svých požadavcích mírní. Přiklánějí se k tomu, že se spokojí s růstem reálných mezd o tři až čtyři procenta, a slibují, že při vyjednávání budou brát v potaz situaci jednotlivých firem. "Letošní vyjednávání bude přísně individuální, ale budeme chtít růst minimálně o inflaci," říká šéf odborového svazu KOVO Josef Středula.

Současná situace často hatí i samotná vyjednávání. Například vedení Třineckých železáren kvůli hospodářské krizi kolektivní vyjednávání na rok 2009 přerušilo. Platnost letošní kolektivní smlouvy byla prodloužena do března. Přerušeno bylo také jednání o mzdách v ocelářské firmě ArcelorMittal.

Zvyšování platů v příštím roce tak bude skutečně minimální. "Nepředpokládáme, že by Metrostav v příštím roce výrazně zvyšoval platy. Ale ani propouštěl," říká František Polák z Metrostavu. Také jinde platy porostou tak, aby dorovnaly předpokládanou inflaci.

"Předpokládáme nárůst platů v rámci inflace, kterou očekáváme vy výši do tří procent," říká Vlastislav Bříza, generální ředitel firmy Koh-i- noor Hartmuth, kde je nyní průměrný plat 16 770 korun. Stejným tempem porostou průměrné platy i v SD Chomutov.

Ve snaze zamezit propouštění však někde sáhnou společnosti i ke snižování platů. O zmrazení platů a dokonce snížení mezd nyní vyjednávají s odbory, například ČSA. Škoda Auto zase radikálně omezuje výrobu a lidem zkrátí pracovní týden a sníží plat o čtvrtinu.

Na přidávání však mohou zapomenout i v dalších firmách.

"Vzhledem k současnému vývoji globální ekonomiky a tržní situace v oboru neuvažujeme minimálně v prvním pololetí 2009 platy zaměstnanců zvyšovat," potvrzuje Lucie Zumrová, vedoucí marketingu společnosti Demonta. Zlaté časy pak skončí zejména v IT sektoru.

Firmy přestávají kvalifikované počítačové experty přeplácet, což doposud činily běžně. Už letos zpomalil růst mezd v IT z třiceti na deset procent.

V současné době si přitom podle průzkumu společnosti Merces programátor průměrně vydělá 33 200, při jejich "přetahování" však firmy neváhaly předložit ani nabídku s částkou blížící se pětapadesáti tisícům.

"Snižování mezd se dá očekávat v oborech, kde došlo v minulých letech k největším nárůstům," říká Aleš Křížek z personální společnosti Robert Half International s tím, že změnu ekonomické situace nejdříve pocítila výroba, automobilový průmysl a developeři a tento trend bude pokračovat i v příštím roce.

"Je ale pravděpodobné, že oblast rychloobrátkového zboží a zboží denní spotřeby se bude i nadále vyvíjet a prodávat. O zaměstnance v těchto oblastech bude i nadále zájem," říká Milan Novák ze společnosti Grafton. Podle personálních agentur v současné době stále nabírají nové lidi také podpůrná centra zákaznických služeb, takzvaná call centra.

"Poměrně klidní" mohou být také kvalifikovaní experti a machři ve svém oboru. I tady však bude poptávka po nových silách v příštím roce nižší než letos. "Odborníci ve financích, účetnictví a IT s realistickými mzdovými očekáváními ale zaměstnání vždy naleznou," dodává Křížek.

Kdo si však chce i během krize zajistit zvyšování platu, má to mnohem těžší než ještě před několika měsíci. Jednu radu ale personalisté dávají: "zůstat maximálně soustředěn na pracovní výkon".