Dejte nám miliony, jinak půjdete k soudu. Takhle se zjednodušeně řečeno obuly autorské svazy, jako je OSA nebo Intergram do majitelů hotelů.

Vymahači poplatků chtějí zpětně peníze z provozování televizí a radiopřijímačů v pokojích za více než dvouleté období, kdy český zákon - v rozporu s evropskou směrnicí - hotelové pokoje od poplatků osvobodil.

Dopisy, ve kterých Ochranný svaz autorský (OSA) a svaz interpretů a filmových a hudebních výrobců (Intergram) vyzývá ke zpětné úhradě poplatků za roky 2006 a 2007, dostane všech zhruba 2,5 tisíce hotelů a lázní v Česku.

"Už v roce 2005, kdy poslanci svou lidovou tvořivostí a pod tlakem hotelové lobby osvobodili hotelové pokoje od poplatků, jsme varovali, že to je v rozporu s evropským právem," říká ředitel Intergramu Martin Mařan.

O tom, že český skoro tříletý pardon pro hoteliéry nejde dohromady s evropskou poplatkovou směrnicí, svědčí i dva roky staré rozhodnutí Evropského soudního dvora.

Hotelový řetězec Rafael Hoteles tehdy prohrál "poplatkový spor" se španělskou organizací na ochranu práv autorů SGAE.

Letos v únoru pak OSA vyhrála v Česku soud s hoteliérem, který poplatky v minulých letech s odkazem na platný český zákon odmítal hradit. Povinnost platit za rozhlas a televize v pokojích obnovila až od letošního května další novela autorského zákona.

Ochranné svazy tvrdí, že vybírat poplatky zpětně není nemravné. I přesto, že hotely postupovaly v souladu s platným českým zákonem.

Šéf OSA Roman Strejček říká: "Jsme povinni se domáhat náhrady na povinném, tedy na hotelech. A jsme odpovědní zhruba milionu českých a světových nositelů autorských práv. Je na hoteliérech, zda by pak příslušnou částku vymáhali od státu."

Intergram, který zastupuje půl milionu výkonných umělců a čtyři tisíce filmových tvůrců, i OSA jsou ochotni přistoupit na splátkový režim. A v krajním případě budou hnát hotely až k soudu. Nejde přitom o malé peníze.

Zástupci hoteliérů či lázeňských společností nejsou jednotní v tom, zda autorským svazům zaplatit, či nikoli. Názory se pohybují v rozmezí od: "nic jiného nám nezbývá" až po "nezaplatíme jim nic".

"Zvažujeme, zda to zaplatit. V našem případě jde o několik set tisíc. Je to lumpárna," reagoval spolumajitel karlovarského hotelového řetězce Imperiál Jiří Milský. Sám ale nepovažuje za reálné sumu, dodatečně zaplacenou autorským svazům, vymáhat pak od státu. "Za ty tahanice nám to nestojí," říká Milský.

Lázně rovnou řekly, že nikomu nic zpětně platit nebudou. "Ignorujeme to. Když autorské svazy poškodili zákonodárci - tedy stát, tak ať si to vymáhají od státu. Třeba nějakou arbitráží," opáčil šéf Svazu léčebných lázní a ředitel Lázní Jáchymov Eduard Bláha.

Konkrétně pro Jáchymov se zhruba 750 pokoji by znamenaly roční poplatky téměř milion korun.

"Nechápu, proč by dnes hotely měly platit za to, že poslanci tehdy schválili zákon, který není v souladu s evropským právem," kroutí hlavou generální sekretář Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Asociace se podle něj prý bude snažit hotelům pomoci, například zprostředkováním právní pomoci.

Byli to ale přitom právě hoteliéři, kdo v roce 2005 tlačil na poslance, aby udělili hotelovým pokojům výjimku z platby poplatků. Na argument, že hotelový pokoj není veřejným prostranstvím, tehdy slyšelo a zvedlo ruku pro výjimku 174 poslanců ze 189 přítomných.

Následné verdikty soudů v Evropě, ale i ten jeden v České republice, potvrdily nadřazenost evropské směrnice, která obsahuje i onu kontroverzní hotelovou platbu poplatků.

Na ministerstvu kultury (MK) se k odpovědnosti za český právní paskvil také nikdo nehlásí. Ostatně ministerstvo i vláda už tehdy na riziko poslance upozorňovaly. "Byla to poslanecká iniciativa. Těžko říci, na kom by v případě státu měly teď autorské svazy žádat náhradu," reagoval ředitel odboru autorského práva na MK Pavel Zeman.

OSA a Intergram patří u nás k největším vymahačům poplatků. Působí tu i svaz literárních a divadelních autorů DILIA nebo výtvarníků OOA-S. Největší OSA například v roce 2007 inkasovala z poplatků 705 milionů, na odměnách vyplatila 508 milionů.

Ze sumy 90 korun za jeden přijímač měsíčně, kterou od května mají platit hotely, se kromě těchto dvou svazů snaží ukrojit i další výběrčí: skupina zvukařů - autorů ze svazu OAZA.

Související