Mocná thajská armáda včera vyzvala vládu k rozpuštění parlamentu a předčasným volbám.

Šéf armády Anupong Paočinda současně vyzval protivládní demonstranty, aby skončili s okupací mezinárodního letiště v metropoli Bangkoku, které obsadili v úterý.

Současně všechny ujistil, že neuvažuje o převratu či jiném násilném řešení situace.

Demonstranti výzvu armády okamžitě odmítli. A premiér Somčaj Vongsavat, který se včera vrátil ze zahraniční cesty, s odpovědí váhal.

"Ještě jsem se nerozhodl," řekl premiér Vongsavat na výzvu k rozpuštění parlamentu.

Šéf kabinetu Vongsavat včera přistál v severothajském Čiang Mai namísto v hlavním městě, protože letiště v Bangkoku protivládní demonstranti zcela ochromili.

"Premiér přistál na letišti v severothajském Čiang Mai," citovala mluvčího armády agentura AFP. Vongsavat potom opustil letiště a odjel neznámým směrem.

Obvinění z korupce

Při večerním projevu k národu, očekávaném s velkým napětím, premiér prohlásil, že jeho vláda je legitimní a bude i nadále pokračovat ve své práci.

Vongsavat se vrátil z Peru, kde se účastnil zasedání Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

Vedení opozičního Lidového spojenectví pro demokracii (PAD) ale výzvu velitele armády ke zrušení blokády letiště včera odmítlo. Předák PAD Surijasas Katasila řekl, že skupina bude pokračovat v okupaci letiště tak dlouho, dokud nebude moci začít vyjednávat o politické situaci v zemi.

Ochromené letiště uvěznilo na mnoho hodin zahraniční turisty. Jejich zlost prohlubovala naprostá absence informací. "Lidé byli frustrovaní a unavení," řekla stanici BBC Britka Rachel Kyteová.

Řešení sporu zatím není na obzoru. Mluvčí vlády Natavut Sajkaur řekl, že je málo pravděpodobné, že by premiér rozpustil parlament ani ne rok po posledních volbách, v nichž zvítězila současná vládní strana.

"Premiér několikrát řekl, že pokud by měl odejít z funkce, muselo by to být v rámci demokratického procesu," řekl mluvčí.

Převrat neplánují

Anupong Paočinda včera na tiskové konferenci prohlásil, že kdyby jako jako šéf armády provedl státní převrat, vyřešily by se problémy jednou provždy. "Ale mělo by to četné následky, včetně mezinárodní reakce," řekl.

Násilí ale přes výzvy ke klidu eskaluje. V severothajském městě Čiang Mai dokonce včera provládní demonstranti zastřelili jednoho protivládního aktivistu. Oznámily to agentury s odvoláním na místní policii.

Skupina útočníků muže vytáhla z automobilu a pak ho zastřelila. Syn oběti vedl malou protivládně zaměřenou rozhlasovou stanici.

Politická krize v Thajsku trvá již více než dva roky. Stojí v ní proti sobě stoupenci a odpůrci bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, obviněného z korupce, který byl v roce 2006 svržen armádou a žije v současné době v exilu v Británii.

Nynější premiér je Šinavatrovým švagrem. Po jeho nástupu k moci se podle demonstrantů nic nezměnilo k lepšímu, a proto žádají jeho odstoupení.

081127_07_CTKAP.jpg