Problémové polské loděnice v Gdyni a Štětíně musejí vrátit státu obří pomoc, kterou jim poskytl. Rozhodla o tom včera Evropská komise. Zároveň uvedla, že podpoří rychlý prodej loděnic, aby se zachovala pracovní místa a výroba. V loděnicích pracují tisíce lidí.

"Jsem si jistá, že toto řešení zvýší šance na ziskovou ekonomickou aktivitu v těchto historických závodech a přinese dobré vyhlídky pro udržení zaměstnanosti," uvedla evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

Polská vláda již dříve uvedla, že vrácení dotace by pro loděnice znamenalo bankrot, o práci by prý mohlo přijít až 20 000 lidí.

Podle Kroesové ale státní pomoc odporovala unijním zákonům a narušila konkurenci na společném trhu evropské sedmadvacítky. "Posuzovali jsme Polsko podle stejných standardů jako kohokoliv jiného předtím a kohokoliv jiného v budoucnu. V minulosti komise přikázala přísnou, ale nutnou restrukturalizaci loděnic jiným členským státům, například Německu, Řecku a Španělsku," řekla Kroesová. Dodala, že unie udělá vše pro to, aby v rámci svých programů pomohla pracovníkům, kteří se případně ocitnou v tíživé situaci.

Polské loděnice se potýkají s tíživou finanční situací a silnou konkurencí z Asie již řadu let. Odbory po pádu komunismu blokovaly snahy o privatizaci loděnic do rukou zahraničních investorů a vlády se radikálním změnám ve fungování podniku raději vyhýbaly.

Varšava se o státní pomoc loděnicím s Evropskou unií pře už od roku 2004, kdy se Polsko stalo členem EU. Spor se vede o částku zhruba 2,3 miliardy eur, kterou Poláci podpořili své loděnice v Gdaňsku, Gdyni a Štětíně.