Úložný prostor pro rakety typu země-vzduch, neprůstřelné stěny, lékařský operační sál či tajná chodba vedoucí k únikové miniponorce svědčí o paranoidní povaze majitele.

Růžové tapety, zlaté kohoutky a těžké závěsy pak o jeho pochybném vkusu.

"Ocean Breeze", či Vánek Oceánu, dvaaosmdesát metrů dlouhá jachta bývalého iráckého vůdce Saddáma Husajna, je na prodej.

Po automobilu Rolls Royce, který je k mání v internetové aukční síní eBay za 5,5 milionu dolarů, tak stávající vláda v Bagdádu využívá další kousek z rodinného majetku bývalé garnitury, aby obohatila státní rozpočet.

Hledá se kupec, ochotný zaplatit přibližně 33 milionů dolarů. Irácká vláda odhaduje, že se to podaří během několika týdnů.

Než ale mohla vláda v Bagdádu nabídnout loď k prodeji, svedla o ni soudní boj s jordánským králem Abdalláhem, jenž tvrdil, že mu jachtu darovali Saúdové.

Samotný Saddám na plavidlo zřejmě nikdy nevkročil a po jejím zhotovení deset let kotvila v saúdském přístavu Džidda, v opatrovnictví tamní královské rodiny.

Soud ve Francii, kde loď kotví, nyní rozhodl, že skutečně patří irácké vládě, neboť o daru Jordáncům se nenašel žádný písemný důkaz.

"Irák se v zásadě snaží získat zpět peníze iráckého lidu, které byly nezákonně převedeny do zahraničí," vysvětlil právník irácké vlády Ardavan Amir Aslání.

Před několika měsíci podle Asláního vláda vysoudila i vilu v Cannes a v soudním jednání jsou i další nemovitosti.

"Je to extrémně luxusní klenot," prohlásil Aslání o jachtě, jedné ze dvou, které si Saddám nechal vyrobit.

Ta větší Al-Mansúr, byla zcela zdemolována při americké invazi do Iráku v roce 2003.

Irácká vláda odhaduje, že bývalý diktátor a jeho rodina nashromáždili majetek mnoha miliard dolarů, v zahraničí už uplatnila nárok na aktiva za asi pět miliard dolarů.

O jachtě neměli mít řadoví Iráčané nikdy tušení. Nyní ale dostali k dispozici dokonce i Saddámův osobní vlak. Saddám použil klimatizovaný vlak, vybavený televizory a nábytkem, jen jednou na konci 70. let, při cestě do Basry.

Moderní souprava skládající se z třiadvaceti vagonů a tří lokomotiv, vyrobená ve Francii, totiž od podzimu přepravuje obyčejné cestující na trase mezi Basrou a metropolí Bagdádem. V současné době jde o jedinou funkční vlakovou trasu v Iráku.

Do konce roku má irácké vládě připadnout také nejznámější z bývalých Saddámových paláců, ex-prezidentské sídlo, které zatím slouží jako americké velvyslanectví. (luc)

081104_11a.jpg
Jachta hledá majitele. Irácká vláda se chystá prodat luxusní jachtu, která patřila diktátorovi Saddámu Husajnovi. Loď (na snímku) v současnosti kotví u Nice, francouzského letoviska oblíbeného smetánkou z celého světa.

Související