Časosběrný projekt René režisérky Heleny Třeštíkové získal cenu Evropské filmové akademie Prix Arte pro nejlepší evropský dokument. Oznámila to včera akademie. Třeštíková je první českou laureátkou této prestižní ceny, která bývá označována za obdobu amerických Oscarů. Režisérka vnímá svůj úspěch jako ocenění pro celou českou dokumentární tvorbu.

Podle vyjádření poroty je snímek René, zachycující dvacet let života člověka na okraji společnosti, časosběrným dokumentem mimořádné kvality. Vztah mezi hlavní postavou a tvůrkyní filmu fascinuje a vybízí k zamyšlení, uvedla jury. Evropské filmové ceny budou předány na slavnostním ceremoniálu 6. prosince v Kodani.

"Jsem nadšena, dojata, vnímám v tom ocenění pro celou českou dokumentární tvorbu," řekla včera Třeštíková.

Občan René

V dokumentu René režisérka sledovala osudy nenapravitelného recidivisty a také osobitého spisovatele Reného Plášila. Jeho smutný osud na věčné pouti mezi vězením a krátkými pobyty na svobodě zaznamenávala dvě desetiletí. Kontroverzní hrdina dokonce v průběhu natáčení vykradl její byt. V době premiéry byl více než rok na svobodě.

Podle Třeštíkové bylo ještě před deseti lety nemyslitelné, aby se dokumenty promítaly v kinech. "Pro mě je tento nový trend pochopitelně příjemnou zprávou. Mám pocit, že je to trend velice pozitivní, zřejmě i celoevropský," řekla režisérka. Připustila, že tato část kinematografie nikdy nebude masovou záležitostí. "Ovšem kromě takových výjimek jako Občan Havel," dodala.

Právě tento snímek režiséra Pavla Kouteckého, který po jeho tragické smrti dokončil Miroslav Janek, byl spolu s jejím projektem a dalšími osmi tituly rovněž nominován na Evropskou filmovou cenu. Jen do českých kin přilákal přes 160 tisíc diváků.

Třeštíková by přitom na ocenění tipovala právě tento snímek. "Jde totiž o zprávu z intimních míst vysoké politiky, kam se dokumentarista s kamerou jen tak nedostane. Když jsem se o nominacích dozvěděla, zdálo se mi, že v konfrontaci s touto jedinečností a unikátností nemám šanci. O to je pro mě tato cena překvapivější," dodala.

Katka v pasti

Časosběrný dokument René, který vznikl v koprodukci společnosti Negativ, České televize a Heleny Třeštíkové za finanční podpory fondu kinematografie, měl světovou premiéru letos na festivalu v Karlových Varech. Pak byl představen na dalších mezinárodních přehlídkách. Do českých kin vstoupil v červenci.

Třeštíková právě dokončuje další ze svých časosběrných dokumentů nazvaný Katka. Uzavře tak trilogii, kterou načala snímky Marcela a René. "Jde o narkomanku, kterou jsem už na plátně představila ve filmu s názvem V pasti. Pak jsme sledovali její další osudy," uvedla. Film by měla dokončit v průběhu příštího roku.

Evropská filmová akademie, která byla založena v roce 1988, uděluje ceny v 15 kategoriích. Dosud toto ocenění nezískal žádný český snímek. V roce 1997 byl za evropský počin ve světovém filmu oceněn režisér českého původu Miloš Forman se snímkem Lid versus Larry Flynt. V roce 1989 dostal zvláštní ocenění slovenský dokumentarista Dušan Hanák za snímek Obrazy starého sveta z roku 1972.

081022_13b.jpg