Překvapivým držitelem nejuznávanější ceny pro anglicky psaný román se v úterý pozdě večer stal čtyřiatřicetiletý Ind Aravind Adiga, který cenu a prémii 50 tisíc liber dostal za svůj debut, román The White Tiger (Bílý tygr). Adiga je čtvrtým indickým autorem, který cenu získal. Byl také nejmladším ze šestice letos nominovaných romanopisců.

The White Tiger je podle porotců "působivým, rozhořčeným a temně humorným" románem o rikšovi, který se snaží dostat z beznadějného života na vesnici a na cestě k úspěchu ve městě mu nebrání skrupule ani morální ohledy. Kniha je podle jednoho kritika protikladem klišé o exotice Orientu. Adigova Indie jedenadvacátého století je nechutným místem a jediným osvobozujícím rysem je instinkt přežití nemorálního vypravěče bez skrupulí.

Úspěšní Indové

Indové jsou poměrně častými výherci Bookerovy ceny, která se letos udělovala již po čtyřicáté. Před Adigou, který pochází z Madrásu a nyní žije v Bombaji, získal z indického subkontinentu Bookerovu cenu Salman Rushdie, Arundhati Royová a Kiran Desaiová. Dalším nositelem je V. S. Naipaul, který se sice narodil na Trinidadu, ale je indického původu a často píše o Indii.

Podle předsedy poroty Michaela Portilla porotci o šestici nominovaných románů vášnivě diskutovali a ještě poslední den jim trvalo přes dvě hodiny, než se shodli na Adigovi. "Bylo to obtížné rozhodování, protože ve finále byli velmi silní kandidáti. Nakonec měl navrch The White Tiger, neboť podle porotců ve stejné míře šokuje i baví," prohlásil Portillo a dodal: "Románu se daří mimořádně obtížný úkol - získat čtenářovy sympatie vůči naprostému padouchovi. Kniha získává tím, že se zabývá tíživými sociálními otázkami... ohromujícím humorem."

Poražení fovorité

Udělení ceny, která vedle finanční prémie přináší i vyšší tržby, debutantu Adigovi je překvapením, protože za favorita byli považováni irský autor Sebastian Barry s románem The Secret Scripture (Tajný spis) a další Ind Amitav Ghosh s knihou Sea of Poppies (Moře vlčích máků). Mezi šesticí kandidátů byli i Angličanka Linda Grantová (The Clothes on Their Backs, Oblečení z druhé strany), Angličan Philip Hensher (The Northern Clemency, Severní laskavost) a další debutant Australan Steve Toltz (A Fraction of the Whole, Zlomek celku). Také finalisté dostanou po 2500 librách.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, je nejvýznamnějším oceněním pro anglicky píšící autory mimo USA. Uděluje se za nejlepší román roku občanům zemí britského Společenství a Irska. Byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii. Zatím ji dostalo 41 knih, protože v letech 1974 a 1992 se o ni podělili dva autoři.

081016_09c.jpg

Související