Léčba rakoviny v Česku dostává další nový rozměr. Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno budou moct pacientům s rakovinou vybrat léčbu přímo na míru. Umožní jim to nový přístroj, který dokáže nahlédnout až do genomu nemocného a vyhledat v něm chybu, která způsobila rakovinu.

Brněnští odborníci jsou po pražských druzí v republice, kteří s přístrojem za zhruba sedm milionů korun mohou pracovat. "Jako první ho však budeme používat výhradně pro zdravotnické účely," říká Šárka Pospíšilová z hematoonkologické kliniky fakultní nemocnice.

"Můžeme rozkrýt příčiny vzniku onemocnění a charakterizovat jeho vývoj, což pomůže lépe nastavit vhodnou terapii," vysvětluje Pospíšilová. Vědci už změny v genomu nemocných buněk sledovali dříve. Nový přístroj jim ale umožní studovat zároveň všech 25 tisíc lidských genů současně.

Pospíšilová očekává, že odborníci novou metodou ročně vyšetří desítky až stovky lidí s leukemií a dalšími typy nádorů. Zatím se jedná o experiment, který se neplatí ze zdravotního pojištění, ale výzkumných grantů. "Ale dá se předpokládat, že během několika let se to začne používat v rutinnější diagnostice," míní odbornice. Léčba navržená na míru konkrétnímu pacientovi je v současné době v medicíně trendem. V léčbě rakoviny také zdůrazňují prevenci. Nádor, který se odhalí v časném stadiu, lze léčit mnohem úspěšněji než rakovinu v rozvinuté formě.