Největší inspirací pro Boba Dylana byl skotský romantický básník Robert Burns. Legendární hudebník to uvedl v rámci ankety nazvané Má inspirace zjišťující mezi umělci, která báseň nebo písňový text měly největší vliv na jejich život.

Sedmašedesátiletý Dylan uvedl Burnsovu milostnou píseň A Red, Red Rose (Rudá růže) z roku 1794. Anketu již dva roky pořádá britský řetězec hudebních prodejen HMV. Jako první před dvěma lety odpovídal David Bowie, který si vybral text jednoho ze zakladatelů Pink Floyd Syda Barretta.

Podle literárních vědců Burns založil svou slavnou báseň na písni, kterou slyšel na skotském venkově.

Dylanův výběr skotského národního básníka potěšil skotské listy i experty. "Rudá růže je jednou z největších milostných písní všech dob. Myslím, že Dylan bude za 200 let stejně milován, jako je Burns dnes," řekl ředitel centra Burnsových studií na univerzitě v Glasgowě Gerard Carruthers.

Dylan je stým účastníkem ankety a sám se objevuje jako inspirace jiných umělců. Jeho píseň Is Your Love in Vain? jmenoval Glen Hansard, jeho She Belongs To Me pak Paul McCartney a Gates of Eden uvedl Bryan Ferry.

Velšský básník Dylan Thomas, podle něhož si Bob Dylan vybral pseudonym, byl inspirací kalifornského zpěváka Toma Waitse.

Pro většinu dotazovaných byli inspirací jiní hudebníci - Ozzy Osbourne jmenoval píseň Johna Lennona Working Class Hero, Herbie Hancock Joni Mitchellovou a Nick Cave Van Morrisona.

Související