Autorita Krzysztofa Pendereckého jako jedné z vůdčích osobností světové hudby druhé poloviny dvacátého století je neoddiskutovatelná. Přítomnost legendární postavy polské kompoziční školy učinila proto ze čtvrtečního koncertu Pražského podzimu jedinečnou událost.

Penderecki, jak rád činí, přijel jako dirigent nejen vlastní hudby, ale i tvorby svých oblíbených autorů minulosti. Orchestr Sinfonia Varsovia, se kterým v Rudolfinu účinkoval, dokázal v obou sférách posluchače zaujmout. Ve výběru z Dvořákových Legend potěšil melodikou a příjemnými harmoniemi, v Mendelssohnově Skotské symfonii barvitostí a energičností.

Zvuku bylo v této typicky romantické partituře možná až příliš a odstínění a vypracování drobných detailů naopak méně. Nesmí se však zapomínat, že Penderecki přece jen není v prvé řadě dirigent, ale skladatel, že tedy nelze čekat všechny záhyby romantické hudby tak jemné a tak nasvícené, jako je tomu v případě mistrů taktovky soustředěných celou svou kapacitou jen na interpretační výkony.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.