Minulý týden ve světě umění šustily bankovky. Zatímco britský umělec Damien Hirst na londýnské aukci v úterý vydělával miliony liber prodejem svých děl, otevírala Darja Žukovová, partnerka ruského miliardáře Romana Abramoviče, novou moskevskou galerii současného umění Garáž, projekt podle odhadů za několik milionů dolarů. 

Sedmadvacetiletá módní návrhářka Žukovová do uměleckých kruhů vykročila sebevědomě a na úvod uspořádala velkou výstavu konceptuálních tvůrců Ilji a Emilie Kabakovových, jedněch z nejuznávanějších a nejdražších současných ruských výtvarníků.

Kabakovův obraz se v únoru na londýnské aukci vydražil za čtyři miliony eur, což je nejvyšší částka zaplacená za ruské poválečné dílo. 

I když Žukovová spekulace, že Garáž financuje Abramovič, nekomentovala, jeho jméno je uvedeno mezi sponzory galerie.

Majitel londýnského fotbalového týmu Chelsea navíc letos utratil desítky milionů liber za díla britských umělců Bacona a Freuda a na nákupy vyrazil i na červnový veletrh umění do Basileje.

Žukovové Garáž vznikla obnovou konstruktivistické budovy autobusového depa z roku 1926, které navrhl avantgardní architekt Konstantin Melnikov. Svými ambicemi i rozlohou 8,5 tisíce metrů čtverečních je galerie srovnávána s muzeem moderního umění MoMA v New Yorku nebo Tate Modern v Londýně.

Související