Vysoudit miliony korun za poškozené zdraví je stále pro Čechy téma spíše z amerických filmů. Jenže právě americké právo je podle Ondřeje Dostála v mnohém inspirací, jak změnit českou legislativu. "Američané dbají na svoje práva. Když se cítí poškozeni, tak okamžitě běží na soud, a dokud ze soudce nevytlučou peníze, tak nedají pokoj. Přispívá to k tomu, že pokud je v Americe stanoveno nějaké právo, tak to právo existuje nejenom na papíře, ale i v realitě, což je zrovna v našem zdravotnictví obrovský problém."

Sám měl možnost dobře poznat americké prostředí. V rámci Fulbrightova stipendia, které se uděluje nadaným vysokoškolským absolventům, pobýval před několika lety na americké St. Louis University School of Law, Center for Health Care Studies. "Univerzita St. Louis má podle amerického hodnocení nejlepší postgraduální program na zdravotnické právo," popisuje Dostál, který je i členem prestižní World Association for Medical Law.

Specialista na zdraví

Mezi českými právníky patří Ondřej Dostál se svou specializací spíše k výjimkám. U soudu obhajuje lidi, kterým zdraví poškodili lékaři, ale i současný zdravotnický systém. Naděje, že se poškozený pacient před soudním senátem domůže plné náhrady škody, je přesto zatím v Česku stále menší než například ve vyspělých evropských zemích a USA.

"Kdybych se věnoval trestnímu nebo jinému právu, vydělal bych si rozhodně více peněz. Jenže práva pacientů se v Česku teprve rozvíjejí a mě baví být u jejich zrodu," říká devětadvacetiletý rodák z Chomutova, který během vysokoškolských studií dva roky strávil i na Právnické fakultě Univerzity Salcburk.

Ke specializaci na medicínské právo ho přivedli jeho rodiče. "Oba jsou lékaři, takže jsem v prostředí jejich práce jako malý vyrůstal a velmi mě to ovlivnilo. Chvíli jsem pracoval také jako stážista u senátorky Roithové, kde se mi k rukám dostaly věci jako transplantační zákon nebo už tehdy připravované znění novely zákona o péči o zdraví lidu."

Dnes pracuje Ondřej Dostál jako koncipient v advokátní kanceláři Bohumily Holubové. Stal se jedním z mála odborníků v Česku na práva pacientů. Je vedoucím Centra pro zdravotnické právo na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde vzdělává lékaře a sestry, přednáší i na Fakultě humanitních studií UK. Jako lektor hostuje v kurzech zdravotnického práva na Právnické fakultě UK, za svou diplomovou práci "Lékař, pacient, trestní právo" získal Bolzanovu cenu Univerzity Karlovy. Ta se uděluje studentům za mimořádně objevné práce s vynikajícím tvůrčím obsahem.

Když zemřel Hlinka

Případů, kdy se pacient soudí se svým lékařem za to, že mu poškodil zdraví, začalo v Česku výrazněji přibývat až po roce 2000.

"Velmi tomu pomohla medializace některých případů. Například, když zemřel Ivan Hlinka," vysvětluje právník. Hokejový trenér české reprezentace před čtyřmi lety havaroval při návratu z Karlových Varů a v nemocnici na následky těžkých zranění zemřel.

"Nebylo zřejmé, jestli ta poskytnutá péče v nemocnici byla pro Hlinku tou nejlepší. Jeho manželka si proto vyžádala zdravotnickou dokumentaci, kterou podle tehdejších předpisů neměl pozůstalý právo dostat do ruky." Paní Hlinkové pomohl hejtman Karlovarského kraje. Nařídil nemocnici, aby dokumentaci vydala. "Vyprovokovalo to politiky k tomu, aby v červnu 2007 prošla novela zákona, která dává pacientovi či pozůstalým právo na přístup ke zdravotnické dokumentaci. V tomhle jsme se posunuli hodně dopředu, protože teď můžeme spolehlivěji prověřit, zda ta léčba byla kvalitní, či ne."

Neřekneme si o lepší péči

O peněžní náhradu za poškozené zdraví si už dnes čeští pacienti podle něj umí říci.

"Stále však máme proti Západu v něčem velké mezery. Když vám někdo vezme při operaci zdravou ledvinu místo té nemocné, každý už se o to chce soudit. Mnohem méně jsme ale připraveni žalovat lékaře, či spíše zdravotní pojišťovny za to, že jsme nedostali ten nejlepší lék, anebo že se o nás dobře nestarají v léčebnách dlouhodobě nemocných." Právě tyto případy, kdy si člověk celý život platí zdravotní a sociální pojištění a nedostává za něj odpovídající péči, nyní mladý právník řeší.

"Máme případ jedné léčebny v Litoměřicích, kde došlo k úmrtí klientky, patrně pro nedostatek péče ze strany personálu. Zkoumáme, jak nejen získat odškodné, ale též přivést poměry v léčebnách k nápravě." Kdyby se takový případ stal v Americe, jako právník bych měl práci mnohem lehčí. Právníci tam mohou totiž obhajovat skupinu více pacientů, které se děje stejné příkoří, a je to mnohem efektivnější. Tohle česká legislativa zatím nezná. "Navíc nikdo se zatím nechce v Česku soudit o desetitisíce za neposkytnou péči, když satisfakce pak nakonec pokryje sotva právní služby. Médii musí nejdřív projít první případ lidí poškozených omezováním péče, teprve pak se můžeme dočkat více žalob." Když jde sám k lékaři, není prý ale jako právník ostražitější.

"Nikdy se mi naštěstí nestalo, že bych se musel s nimi soudit. Navíc lékaři si už dávají více pozor. Snad pomáhá také, že je v téhle problematice vzdělávám," usmívá se Ondřej Dostál.


Výběr tento týden

- pondělí: Klára GÖTZOVÁ, sommelierka

- úterý: Tomáš KÁRA, kardiolog

- středa: Zdeněk POHLREICH, šéfkuchař

- čtvrtek: David URBAN, promotér

- pátek: Ondřej DOSTÁL, právník

Všechny díly tohoto seriálu na: www.ihned.cz/ceskyvyber



080829_04_1.jpg