Je vlivnou postavou méně viditelné a méně komerční části tuzemského showbusinessu. Majitel Agentury D Smack U Promotion David Urban pomáhá s koncerty desítkám českých skupin. Kromě toho sem "vozí" jejich slavnější kolegy z ciziny, třeba Marilyna Mansona nebo My Chemical Romance.


Hudební festival v Českém ráji se minulou sobotu tak úplně nepovedl. Autobus, který přivážel k Mnichovu Hradišti na Summer Aqua Party zvukovou techniku, měl poruchu a nabral tříhodinové zpoždění, takže vystoupení skupin jako Tata Bojs, Sunshine či Ohm Square se musela o několik desítek minut smrsknout.

"Že bychom tam ale měli nervy, to ani náhodou. Tuhle akci děláme kvůli sobě, jestli přijdou nějací lidé, kterým to udělá radost, je jenom plus," vzpomíná na víkendové trable David Urban, majitel agentury D Smack U Promotion, která se na přehlídce podílela. "Děláme to pro radost s kamarády," dodává.

Urbanova firma má mezi českými promotéry výsadní postavení - přiváží do Česka slavné zahraniční kapely, vedle toho ale pomáhá i desítkám českých skupin. Pohybuje se na hranici undergroundu a mainstreamu. "V rádiu sedí člověk, pro kterého platí, že Southpaw je D Smack U kapela, která nemá v éteru co dělat," svěřil se například v rozhovoru pro internetový magazín musicserver.cz zpěvák kapely Gregory Finn. Nebyla to stížnost. Finn se vlastně trochu chlubil, že nehrají v každém rádiu - patřit do stáje Davida Urbana mezi tuzemskými kumštýři něco znamená.

Z Ameriky do Bunkru

Urbanovy pořadatelské kořeny sahají do konce osmdesátých let. "Vyzkoušel jsem si to už za bolševika," říká nad sklenicí smíchovské desítky. V roce 1988 vystoupila v Kladně britská formace Bourbonese Qualk, dnes už polozapomenutá industriální dvojice. "Fízlové ten koncert zastavili až pár minut před koncem," usmívá se vytáhlý čtyřicátník.

O rok později už ale tolik štěstí neměl, příslušníci Veřejné bezpečnosti show rozehnali dřív, než se stačila rozjet.

Po listopadové revoluci v Československu tehdy šestadvacetiletého muže nic nedrželo. V kádrovém posudku stálo, že nedostudoval elektrotechnickou fakultu, živil se jako topič nebo pracovník pražských kanalizací. Lákaly ho otevřené hranice: "Sebral jsem se a odjel do Ameriky. Byl jsem v San Francisku nakonec dva roky a prodával tam nábytek."

Zpoza oceánu se vrátil v roce 1992, s sebou si prý přivezl nejen hodně zkušeností, ale i dobrou angličtinu, tehdy nevšední cennost. To už ale na pražském Petrském náměstí fungoval rockový klub Bunkr a ve slavném podniku pak Urban pracoval čtyři roky jako DJ: "Když jsem pouštěl všechny ty kapely, které tady nikdy nehrály, mrzelo mě to. To byl primární impuls k tomu, abych začal pořádat koncerty."

Prvním interpretem, který se dostal do jeho spárů, byli ve třiadevadesátém psychedelici Rány těla. Urban to s nimi táhnul až do jejich rozpadu v roce 1997.

Pomáhal také kamarádovi a jeho metalové skupině. "Ale tuhle hudbu jsem tehdy zrovna tolik neposlouchal, nebyl jsem součástí komunity a moc nevěděl, co s nimi," shrnuje jeden z počátečních neúspěchů.

Ještě ten festival

Krátce po odchodu z Bunkru se Urban zaměřil na management kapel a organizování koncertů. Prvním významným zahraničním úlovkem byli londýnští Transglobal Underground v roce 1996, po nich následoval triphopový skřítek Tricky, potažmo Apollo 440.

Začátky byly vpravdě spartánské: "S Trickym byla sranda. Když se loučil, nechal mi jeho manažer tři trička. Jako dárek. Každé to tričko mě vyšlo na pětapadesát tisíc, tolik jsem na tom prodělal. Tehdy to byly obrovské peníze."

V devadesátých letech sám obíhal po nocích pražská nároží a vylepoval plakáty. Situace se zlomila kolem roku 2000, kdy si společnost D Smack U Promotion začala konečně vydělávat sama na sebe.

Pak už to šlo ráz na ráz: Air, Franz Ferdinand, Mars Volta, Rise Against, Skinny Puppy... Seznam jmen, která od té doby v Česku díky Urbanovi a jeho lidem vystoupila, čítá desítky položek. Stejně rozsáhlá je sbírka českých kapel, které zastupuje.

"Kapely vybírám podle toho, když cítím, že se kolem nich bude něco dít," vysvětluje. Loni to byl například kabaretní android Marilyn Manson či rappeři Wu-Tang Clan, letos D Smack U dovezli německé punkery Die Ärzte nebo Serje Tankiana, hardrockového intelektuála původem z Arménie.

Zkraje léta proběhl navíc v Urbanově režii táborský Planet Festival, na němž vystoupili mimo jiné Bad Religion, Beatsteaks či Front 242.

"Planet Festival je teď můj cíl. Chtěl bych z toho udělat respektovanou, tradiční záležitost. Během dvou tří let by to mohlo být zaběhnuté. To vydržím, s tím mám zkušenost," vypráví.

Urbanova agentura čítá dnes čtyři lidi včetně svého majitele. "Obrat máme ke třiceti milionům. Nemůžu si stěžovat. Živou muzikou se dá uživit," shrnuje David Urban v klidu své obchodní výsledky.

Při odchodu z restaurace v Paláci Akropolis, nad níž má své kanceláře, přemýšlí, co jsou všechno jeho koníčky kromě hudby. Na nohách mu přitom svítí strakaté kecky s logem heavymetalových pionýrů z Iron Maiden. "Nemyslete si, mám i jiné vášně než muziku. Hrozně rád třeba cestuju," chlubí se třiačtyřicetiletý podnikatel. V zimě projel Barmu, do Asie vyjíždí prý pravidelně. "A vlastně mám ještě jednu vášeň - fotbal. Mám permanentku na Slavii."

080828_04pa.jpg

David Urban